Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Një histori e shkurtër e tregjeve të Krishtlindjeve

Të Tjera  |  05.12.2021 Ora 17:35   

Tregjet festive janë bërë vetëm një pjesë e kalendarit të Krishtlindjeve në Mbretërinë e Bashkuar në vitet e fundit, por tradita shtrihet në shekuj.

Dikur 

 Pararendësi i tregut të Krishtlindjeve, siç e njohim ne, ishte tregu i dhjetorit i Vjenës në mesjetë.  Ajo u regjistrua për herë të parë në 1298, kur qytetarëve iu dha leja për të mbajtur një Krippenmarkt gjatë ardhjes së Krishtlindjeve.  Tregjet rrugore dimërore në ajër të hapur u shoqëruan më konkretisht me Krishtlindjet në Gjermani, me Christkindlmarkt-in e parë që u zhvillua një shekull më vonë, në 1384. Ky ishte në qytetin lindor të Bautzen, në majë të kodrës, në Saksoni.  Këto tregje të hershme filluan vetëm me shitjen e mishit, por u zhvilluan për të ofruar blerje të tjera të përditshme dhe përfundimisht ushqime, dekorime dhe zanate sezonale, të shoqëruara me këngë dhe vallëzim.

 Tregjet e Krishtlindjeve morën një hov të madh në shekullin e 16-të, kur mësimet e reformatorit protestant gjerman Martin Luther sugjeruan se lindja e Krishtit ishte një ditë më e përshtatshme për dhënie dhuratash sesa ditët e shenjtorëve të tjerë.  Kishat të cilat fillimisht inkurajuan që tregjet të mbaheshin aty pranë, në mënyrë që të ketë më shumë njerëz për të ndjekur shërbimet fetare, por shpejt e gjetën veten duke konkurruar kundër tregjeve për kongregacionin e tyre.  Kjo ishte kur praktika e blerjes së dhuratave të Krishtlindjeve filloi të përhapej dhe tregjet festive kanë qenë të njohura që atëherë.

 

Më e larta 

 Tregu i Krishtlindjeve Mount Pilatus në Zvicër mendohet të jetë më i larti në Evropë, me 2132 metra.  Për ta arritur atë, vizitorët duhet të kalojnë në hekurudhën më të pjerrët në botë, me një pjerrësi deri në 48%, për 30 minuta.

 

Më e pazakonta

Personazhi katalonas Caga Tió, ose Tió de Nadal, shfaqet në tregje gjatë sezonit festiv në forma të ndryshme, duke përfshirë një gjigant në Fira de Santa Llúcia të Barcelonës.  Caga Tió është një trung i vogël prej druri me një pelerinë, një fytyrë të qeshur dhe një emër që përkthehet si trungu që del jashtë.  Fëmijët ofrojnë ushqim në këmbim të dhuratave në prag të Krishtlindjes, kur ata e rrahin atë me një shkop për të "prodhuar dhurata”. 

 

 Më e ndritura

Duke i çuar në maksimum dekorimet, tregu festiv i Krishtlindjeve Wonderland në Singapor në Gardens by the Bay është vetëm në vitin e tij të tretë, por synon të kalojë përsëri Krishtlindjet.  Ngjarja e 2018-ës do të përfshijë një pemë Krishtlindjeje 21 metra (që pretendohet të jetë më e larta në Azi) e ndriçuar me drita ari, një shpellë 400 metra katrorë, një labirint pasqyre shtatëkatëshe me 252,000 llamba, reshje dëbore të planifikuar, plus udhëtime, këngë, ushqim dhe tezga.

 

 Me i madhi

 Disa nga më të mëdhenjtë në Evropë përfshijnë Christkindlmarkt të Vjenës në Rathausplatz, me rreth 200 tezga të stilit shtëpiak,  pastaj 160 në Këln të Gjermanisë dhe në Mbretërinë e Bashkuar , tregu i Krishtlindjeve i Bath me rreth 180 tezga.

 

 Ushqimet kryesore tradicionale

 Zwetschgenmännle (figura të bëra nga kumbulla të thata të zbukuruara)

 Gebranntemandeln (bajame të ëmbëlsuara)

 Lebkuchen dhe magenbrot (bukë me xhenxhefil të butë)

Christstollen (bukë frutash)

 Bethmännchen (pastë me marzipan)

 Bratwurst (suxhuk gjerman)

 Knoblauchbrot (bukë me hudhër)

 Raclette turingiane (sanduiç me djathë të shkrirë)

 Glühwein (verë e zier)

 Eierpunsch (i ngjashëm me vezët)

 Apfelwein (musht i nxehtë)

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing