Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Bora mbulon Athinën, ishujt grekë dhe Stambollin e Turqisë

Të Tjera  |  25.01.2022 Ora 13:39   
ATHINË, Greqi (AP) - Reshjet e dendura të borës ndërprenë trafikun ajror të hënën në kryeqytetin grek të Athinës dhe qytetin fqinj më të madh të Turqisë, Stambollin, ndërsa disa ishuj të Egjeut dhe pjesa më e madhe e Turqisë u mbuluan nga bora.

Stuhia, e quajtur Elpida, ose "shpresa" në Greqi, pengoi trafikun si në Athinë ashtu edhe në Stamboll, një metropol me 16 milionë banorë.

Fluturimet brenda dhe jashtë aeroportit të Stambollit u pezulluan deri në orën 4 të mëngjesit të së martës, ndërsa autoritetet punuan për të pastruar pistat si dhe një rrugë që të çon në aeroport.

Vrullimet parashikohet të vazhdojnë edhe gjatë ditëve në vijim në Stamboll. Qendra e Koordinimit të Fatkeqësive të Stambollit AKOM,  thotë se një sistem presion të ulët nga Islanda është prapa të ftohtit dhe reshjeve.

Në Greqi, autoritetet paralajmëruan publikun që të kufizojë lëvizjet në natyrë vetëm në ato thelbësore të hënën dhe të martën, ndërsa shkollat ​​në shumë zona u mbyllën. Zëdhënësi i qeverisë Giannis Oikonomou tha se më shumë se 46,000 klasa shkollore në të gjithë vendin po mbahen online.

Autoritetet dërguan alarme urgjente në telefonat celularë në zonën më të gjerë të Athinës duke paralajmëruar për reshje të forta bore.

Zinxhirët e borës ishin të detyrueshëm për makinat në shumë rrugë, ndërsa kamionët u ndaluan të hynin në autostradën kryesore, që shkonte në veri nga Athina.

Megjithatë, kushtet e akullit dhe mungesa e zinxhirëve të borës në disa automjete bëri që trafiku të rëndonte për orë të tëra, në shumë prej rrugëve të kryeqytetit grek, duke përfshirë një unazë autostrade dhe një nga rrugët kryesore në Athinë.

Disa fluturime të brendshme dhe ndërkombëtare për në aeroportin e Athinës u anuluan, ndërsa shërbimi i metrosë për në aeroport u pezullua pjesërisht pasi disa prej tyre shkojnë mbi tokë.

Në veri të Shqipërisë të hënën, të gjitha shkollat fillore dhe të mesme u mbyllën për tre ditë për shkak të motit të ftohtë. Autoritetet këshilluan njerëzit të shmangin drejtimin e automjeteve.

Temperaturat arritën në -17 C në Shqipërinë lindore, duke izoluar disa zona dhe duke shkaktuar probleme në furnizimin me energji elektrike dhe ujë. Shumë rrugë rurale janë bllokuar.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing