Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

77 vjet pas Aushvicit, hebrenjtë nderojnë ata që i shpëtuan

Të Tjera  |  25.01.2022 Ora 13:18   
DURACH, Gjermani (AP) - Andrzej Sitkowski ishte 15 vjeç kur nëna e tij i tha se i ishte kërkuar nga një fqinj që të fshihte një vajzë të vogël hebreje nga nazistët në shtëpinë e tyre.

"Ishte një bisedë e shkurtër dhe më pas, po, vendosëm të merrnim Hadassah dhe ajo u soll në shtëpinë tonë në vitin 1943," thotë Sitkowski, duke u kthyer pas në ato vite të vështira gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur ai jetonte me nënën e tij të ve. Helena dhe motra e vogël Magda në periferi të kryeqytetit polak të Varshavës nën pushtimin gjerman.

"Sigurisht, ne kishim frikë, por gjithsesi frika ishte pjata jonë e përditshme gjatë atyre viteve," tha Sitkowski për Associated Press në shtëpinë e tij në fshatin bavarez të Durach, ku u vendos 10 vjet më parë me gruan e tij gjermane.

Pothuajse tetë dekada pas shpëtimit të Hadassah Kosak, 93-vjeçari polak është ende në kontakt të rregullt me ​​Kosak-un, tani 84 vjeçe, e cila pas luftës emigroi nëpërmjet Izraelit në Shtetet e Bashkuara, ku u bë profesoreshë e historisë në Nju Jork.

Për përpjekjet e tyre për të ndihmuar në shpëtimin e jetëve të familjes Kosak, motrës së saj Marion dhe nënës së tyre Bronislawa, të cilët më vonë erdhën gjithashtu për të qëndruar me Sitkowskit.

Andrzej dhe nënës së tij iu dha nderimi më i lartë i Izraelit në vitin 1995. Ata u emëruan "Të drejtët midis kombeve", një titull që u jepet johebrenjve që ndërmorën rreziqe të mëdha për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit nga Yad Vashem, organizata zyrtare e vendit për përkujtimin e Holokaustit.

Këtë vit, ndërsa bota përkujton 77-vjetorin e çlirimit të kampit nazist gjerman të përqendrimit dhe shfarosjes në Aushvic më 27 janar 1945, Yad Vashem dhe Konferenca mbi Kërkesat Materiale Hebraike kundër Gjermanisë,  janë bashkuar për të nxjerrë në pah historitë e "Shpëtimtarëve të drejtë " si Sitkowskit që rrezikuan gjithçka, madje edhe jetën e tyre, për të shpëtuar hebrenjtë që të mos vriteshin nga nazistët dhe pasardhësit e tyre.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing