Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Facebook shiti reklama që krahasojnë vaksinën me Holokaustin

Të Tjera  |  03.12.2021 Ora 12:44   
Facebook ka shitur reklama që promovojnë mesazhe kundër vaksinave, duke krahasuar përgjigjen e qeverisë amerikane ndaj Covid-19 me Gjermaninë naziste, duke hedhur dyshime mbi rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe madje duke nxitur dhunën politike.

Reklamat janë drejtuar nga kompani mallrash që kanë shpenzuar qindra mijëra dollarë në Facebook gjatë viteve të fundit.
Të hënën, personaliteti i Fox News Lara Logan shkaktoi zemërim duke e krahasuar Dr. Anthony Fauci me një mjek famëkeq nazist të njohur si "Engjëlli i vdekjes", në të njëjtën kohë në Facebook po shfaqeshin reklama duke promovuar një pulovër me fjalët "Unë" Unë jam me origjinë nga Amerika, por aktualisht banoj në 1941 Gjermani."

Një reklamë tjetër e krahasoi përhapjen e vaksinave me Holokaustin, duke nënkuptuar në mënyrë të rreme dhe qesharake se ato janë pjesë e një përpjekjeje për të masakruar njerëzit në një shkallë masive.

Reklama u drejtua nga një faqe në Facebook e quajtur "Ride the Red Wave". Në fillim të këtij viti, faqja publikoi reklama për një bluzë me fjalët, "Bëhuni përsëri të mrekullueshëm, tradhtarët e varur".

Facebook ka fituar më shumë se 280,000 dollarë nga reklamat e drejtuara nga "Ride the Red Wave" që nga maji, sipas të dhënave të shqyrtuara nga CNN. Faqja ka më pak se 10,000 ndjekës, por duke paguar Facebook, njerëzit që drejtojnë faqen mund të arrijnë potencialisht miliona amerikanë.

"Next Level Goods", një faqe tjetër, e drejtuar nga një kompani tjetër, ka shpenzuar më shumë se 500,000 dollarë në reklamat në Facebook që nga viti 2019. Kompania përdor rregullisht Facebook për të reklamuar bluza kundër vaksinave.

Një blerje reklame në fund të gushtit promovoi një bluzë ku shkruhej "Proudly Unpoisoned" pranë një imazhi të një shiringe. Kompania pagoi Facebook afërsisht 2,500 dollarë për të arritur deri në 450,000 përdorues të Facebook me reklamën kundër vaksinës. Sipas të dhënave të Facebook, reklamat u shikuan më shumë nga përdoruesit e Facebook në Teksas, Florida dhe Kaliforni.

Një zëdhënës i Meta, kompania mëmë e Facebook, tha se reklamat që krahasonin përgjigjen e SHBA-së për Covid-19 me Gjermaninë naziste, duke krahasuar vaksinat me Holokaustin dhe reklama që sugjeronte se vaksina ishte helm, binte në kundërshtim me politikat e dezinformimit të vaksinave të Facebook.

Megjithatë, duke pasur parasysh këto reklama shkelëse të shfaqura në platformën e saj, sistemet e zbulimit të Facebook me sa duket i humbën ato.

CNN pyeti gjithashtu në lidhje me reklamën që lexonte "Make Hanging Traitors Great Again", por Facebook nuk tha se reklama thyente politikat e saj.

Publikisht, Facebook ka mbrojtur rolin e supozuar pozitiv që po luan në inkurajimin e amerikanëve që të vaksinohen. Guy Rosen, nënkryetari i integritetit të kompanisë, shkroi një postim në blog në korrik duke qortuar Presidentin Joe Biden për pretendimin se platforma si Facebook po vrasin njerëz. Biden më vonë u tërhoq nga pretendimi.

Laura Edelson, një studiuese në NYU që gjurmon reklamat në Facebook, i tha CNN se Facebook nuk i shqyrton manualisht të gjitha reklamat që shet, pjesë e arsyes pse reklamat që shkelin rregullat e tij lejohen të shfaqen në platformë.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing