Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

30 Rinoçerontë udhëtojnë me Boeing 747 nga Afrika e Jugut në Ruanda

Të Tjera  |  30.11.2021 Ora 12:21   
Tridhjetë rinocerontë të bardhë përjetuan fluturimin e parë me Boeing 747, pasi u transferuan nga Afrika e Jugut në Ruanda.
Kafshët udhëtuan 3,400 kilometra nga Rezerva Private e Lojërave Phinda të Afrikës së Jugut deri në Parkun Kombëtar Akagera në Ruandën lindore. Ata u nisën në këtë udhëtim 40-orësh pas muajsh përgatitjeje, tha shoqata bamirëse African Parks, e cila ishte e përfshirë në operacion.

"Duhej t'i qetësonim ata për të reduktuar stresin e tyre, i cili në vetvete është i rrezikshëm, dhe t'i monitoronim," tha CEO i African Parks, Peter Fearnhead.

Transferimi i tyre ishte pjesë e një programi për të rimbushur popullsinë e rinocerontëve të bardhë, të shkatërruar nga gjuetia pa leje në Ruanda, që nga vitet 1970.
Parku strehon gjithashtu elefantë afrikanë, buall afrikane, gjirafa Masai dhe më shumë se 490 lloje zogjsh.
Rinoceronti i bardhë jugor, një nga dy nëngrupet e rinocerontit të bardhë, konsiderohet "pothuajse i rrezikuar".

Sipas Fondit Botëror të Kafshëve të Egra, aktualisht ka 20,000 rinocerontë të bardhë jugorë në botë. Popullsia e rinocerontëve të bardhë u ulë me 12% nga 2012 deri më 2017.
Nëngrupi tjetër, rinoceronti i bardhë verior, është në prag të zhdukjes, me vetëm dy femra të mbetura. Shkencëtarët po përpiqen të shpëtojnë specien duke mbledhur vezë nga një prej dy femrave të mbijetuara dhe spermë nga dy meshkuj të vdekur për të krijuar embrione në një program të paprecedentë riprodhimi.

Kërcënimi kryesor për këto kafshë është gjuetia e paligjshme. Në Afrikën e Jugut, 1000 rinocerontë u vranë midis 2013 dhe 2017 për shkak të kërkesës së lartë për brirët e tyre në disa vende aziatike, kryesisht në Kinë dhe Vietnam.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing