Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Arsyeja pse rojet britanike mbajnë rrip nën buzë në vend të mjekrës

Të Tjera  |  25.09.2022 Ora 9:58   

Rojet britanike, të njohura ndryshe si rojet e mbretit, veshin një nga uniformat më ikonike në të gjithë botën, e njohur për ngjyrën e saj të kuqe të ndezur, si dhe kapelet e tyre të zeza të larta.

Prania e tyre në Pallatin Buckingham ka tërhequr shumë turistë që kërkojnë të kapin një nga fotot më të rëndësishme në një vizitë në Londër.

Megjithatë, rëndësia e tyre shkon përtej një mundësie fotografike, pasi këto roje kanë qenë pjesë e historisë britanike për më shumë se 360 ​​vjet.

Dihet tashmë shumë për uniformat e tyre, me WalesOnline që raporton se kapelat ikonike të rojeve janë afërsisht 18 inç të larta dhe peshojnë rreth 1.5 paund.  Vetë kapelet janë bërë nga gëzofi i ariut të zi dhe mund të zgjasin deri në 80 vjet.

Rojet e Grenadierëve janë më të njohurit për vendosjen e kapelave të famshme dhe besohet se ato janë bërë më të mëdha për të frikësuar armiqtë e tyre.

Megjithatë, një pyetje ka lindur në lidhje me mbulesën mbresëlënëse të kokës, pse rripat janë të vendosur nën buzë në vend të mjekrës?

Epo, arsyeja lidhet me atë kur ushtarët luftuan ndërsa mbanin uniformën.  Nëse një ushtar qëllohej, duke mos pasur një rrip në mjekër, mund t'i thyhej qafa nëse bien mbrapsht në tokë.  Prandaj, mbajtja e një rripi nën buzë do ta bënte më pak të rrezikshme mbajtjen e kapelës së rëndë.

Ekziston edhe një arsye kozmetike se pse rripat vendosen poshtë buzëve, dhe kjo besohet se ndihmon në dallimin e tyre nga ushtarët e tjerë që i shërbejnë rojeve.

Tani, e dini se puna e tyre nuk përfshin thjesht qëndrimin jashtë dhe ruajtjen e rezidencave mbretërore.

Dhe kjo është ende pjesë e punës, pasi rojeve u kërkohet të qëndrojnë në këmbë për dy orë ndërsa janë në detyrë, së bashku me katër orë pushim për t'i dhënë kohë trupave të tyre për t'u rikuperuar.

Megjithatë, ajo kohë u zgjerua në gjashtë orë në një turn kur arkivoli i të ndjerës së Madhërisë së Saj Mbretëreshës Elizabeth II u ruajt kur ajo ishte në gjendje të shtrirë.

Qëndrimi i palëvizshëm për periudha të gjata mund të shkaktojë lodhje, tendosje të muskujve, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe ënjtje të këmbëve.

Kjo, së bashku me peshën e uniformës së tyre, kushtet mjedisore dhe presionin për të përmbushur detyrat e tyre, mund t'i bëjnë rojeve t'i bien të fikët gjatë detyrës.

 Por, përveç rojes në këmbë, ajo që mund të jetë befasuese është se këta roje kryejnë gjithashtu detyra në të gjithë botën si ushtarë profesionistë, ku disa janë ndër trupat më të aftë në ushtrinë britanike.

Me të vërtetë tingëllon si një punë e vështirë.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing