Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Miliarderët i kthejnë shpinën Biden: Elon Musk dhe Jeff Bezos bëjnë politikë në Twitter

Të Tjera  |  23.05.2022 Ora 10:47   

Për vite me radhë, Elon Musk, CEO i Tesla-s, i cili së fundmi u bë njeriu më i pasur në botë, e ka pozicionuar veten si një enigmë ideologjike.  Në internet dhe në media, miliarderi i çuditshëm dhe i hapur e ka quajtur në momente të ndryshme të jetës së tij veten "socialist", "i pavarur", "i moderuar" dhe "konservator fiskal".  Kur bëhet fjalë për animin politike, Musk ka anuar për të dy ish-presidentët Barack Obama, një demokrat dhe George Bush, një republikan.  Dhe në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, ekzekutivi i Tesla-s hodhi mbështetjen e tij pas Andrew Yang, një i pavarur, dhe Kanye West, reperit pro-Trump, i kthyer në anti-Trump, i cili mori 70,000 vota në ditën e zgjedhjeve.

 Por këtë javë, ndërsa Musk kërkon të blejë Twitter, një sipërmarrje financiare që ka dhënë alarmin mes liberalëve dhe përkrahësve të fjalës së lirë, miliarderi i teknologjisë u përpoq t'u jepte fund të gjitha spekulimeve, duke u shfaqur si një republikan.

“Në të kaluarën kam votuar demokratët, sepse ata ishin kryesisht partia e mirësisë", shkroi Musk në Twitter. "Por ata janë bërë partia e ndarjes dhe urrejtjes, kështu që unë nuk mund t'i mbështes më ata dhe do të votoj republikanët.  Tani, shikoni të fillojë të shpaloset fushata e mashtrimeve të tyre të pista kundër meje."

Demaskimi politik i Musk mund të jetë jashtëzakonisht i rëndësishëm në ciklin e ardhshëm zgjedhor.  Së pari, prirjet konservatore të miliarderit mund të paraqesin një kthim të konsiderueshëm të politikave të moderimit të përmbajtjes së Twitter.  Kjo është veçanërisht shqetësuese kur zgjedhjet e kaluara kanë treguar se konservatorët janë shumë më të prirur se liberalët për të përdorur Twitter-in, si një mjet për përhapjen e dezinformatave.

Por në pjesën më të madhe, Musk ka shprehur shqetësimet për lajmet e rreme, duke theksuar vazhdimisht vlerën e "fjalës së lirë" në Twitter.

 "Unë mendoj se është shumë e rëndësishme që të ketë një arenë gjithëpërfshirëse për fjalën e lirë," tha Musk gjatë një konference TED muajin e kaluar.  "Twitter është bërë një lloj sheshi de fakto i qytetit, kështu që është shumë e rëndësishme që njerëzit të kenë realitetin dhe perceptimin se janë në gjendje të flasin lirshëm brenda kufijve të ligjit."

 Në prill, Musk gjithashtu la të kuptohej se shumë njerëz në Twitter "i frikësohen fjalës së lirë", duke thënë: "Unë jam kundër censurës që shkon shumë përtej ligjit".

Për të qenë i qartë, Twitter, një kompani private, nuk ka asnjë detyrim ligjor për të mbrojtur fjalën e lirë, një e drejtë kushtetuese që siguron që qytetarët të mund të shprehen pa shtrëngim apo censurë nga qeveria.  Por konservatorët si Musk kanë këmbëngulur megjithatë që kompania "censuron" sistematikisht pikëpamjet jopopullore.  Kjo ndjenjë u bë veçanërisht e dukshme pasi Donald Trump u ndalua zyrtarisht nga Twitter në janar të vitit të kaluar, vetëm disa ditë pasi një turmë prej 2000 trupash mbështetësish të Trump, bastisën dhunshëm ndërtesën e Kapitolit.

Në atë kohë, Twitter bëri të qartë se e largoi Trumpin për të parandaluar rrezikun e "nxitjes së mëtejshme të dhunës".  Por Musk ka premtuar të anulojë veprimin, duke thënë se ishte një "gabim" ndalimi i ish-presidentit në Twitter.

"Ndalimet e përhershme duhet të jenë jashtëzakonisht të rralla dhe me të vërtetë të rezervuara për llogaritë që janë llogari bot, ose mashtrime, spam," tha ai në një konferencë në fillim të këtij muaji.  "Unë mendoj se nuk ishte korrekte të ndalohej Donald Trump," tha Musk.  “Mendoj se ky ishte një gabim, sepse tjetërsoi një pjesë të madhe të vendit dhe në fund nuk rezultoi që Donald Trump të mos kishte zë”.

Përveç shqetësimeve për zgjedhjet dhe dezinformimin, pronësia e afërt e Musk në Twitter ka të ngjarë të sjellë fatkeqësi edhe për avokatët e punës, të cilët vitet e fundit kanë drejtuar përpjekje të paprecedentë të sindikatave në një spektër të ndryshëm të korporatave, duke përfshirë Amazon, Starbucks, Apple dhe Alphabet që zotëron Google.

Ndërsa javën e kaluar, CEO i Amazon, Jeff Bezos, njeriu i dytë më i pasur në botë, hyri në një “përleshje” online me Biden, për inflacionin pasi presidenti sugjeroi se ai do të luftonte koston në rritje të ushqimit dhe karburantit me rritjen e taksave të korporatave.

"Doni të ulni inflacionin?"- Biden shkroi në Twitter.  "Le të sigurohemi që korporatat më të pasura të paguajnë pjesën e tyre të drejtë."

 Bezos e quajti menjëherë postimin e presidentit në Twitter si "drejtim i gabuar", duke sugjeruar që Bordi i Qeverisjes së Dezinformimit i sapoformuar i Departamentit të Sigurisë Kombëtare, duhet të shënojë postimin.

"Rritja e taksave të korporatave është mirë për t'u diskutuar. Zbutja e inflacionit është kritike për t'u diskutuar. Përzierja e tyre së bashku është thjesht keqdrejtim,"- shkroi Bezos në Twitter.

Shkëmbimi shkaktoi debat të fuqishëm rreth lidhjes së dukshme midis inflacionit dhe taksave të korporatave, me shumë ekspertë konservatorë që argumentojnë se rritjet mund të përkeqësojnë rritjen e çmimeve.

 Megjithatë, Lindsay Owens, Drejtoresha Ekzekutive e Groundwork Collaborative, i tha Salon se rritja e taksave të korporatave do të dekurajonte kompanitë nga aplikimi i shënjimeve të tepërta për produktet e tyre.

"Që nga pandemia, rreth 54% e rritjeve të çmimeve që po shohim vijnë nga ajo që ne e quajmë markup," tha ajo në një intervistë.  "Ajo pjesë bëhet shumë më pak argëtuese dhe shumë më pak fitimprurëse," shtoi ajo, kur "taksohet dhe dërgohet në Thesar".

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing