Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Aston Martin DB5 e vitit 1964 apo makina e James Bond tani në shitje

Teknologji  |  20.05.2022 Ora 9:07   
James Bond, agjenti më popullor i Britanisë së Madhe, ka drejtuar shumë makina të ndryshme në dhjetëra seri të filmit të famshëm 007.
Producentët kanë përfshirë gjithçka si pjesë të filmit, nisur nga BMË-të dhe Bentley-t tek Chevrolets dhe Ford-et.

Por një makinë në veçanti, Aston Martin DB5 e vitit 1964, njihet si "makina Bond".
Makina e Bond-it që aktori i ndjerë Sean Connery e drejtoi për herë të parë në filmin "Goldfinger" të vitit 1964 ishte një Aston Martin DB5.

Më shumë se 50 vjet më vonë, Connery kërkoi një DB5 të vitit 1964 për vete dhe, pasi kërkoi më shumë se një vit, më në fund bleu një -- pa armët dhe pajisjet e makinës së filmit -- në fillim të 2018. Connery vdiq pothuajse dy vjet më vonë në moshën prej 90. DB5 e tij, e vetmja që ai zotëronte ndonjëherë, do të ofrohet për shitje në një ankand këtë verë.
Makina pritet të shitet nga 1.4 milionë deri në 1.8 milionë dollarë, sipas kompanisë së ankandit Broad Arrow Group. Makina do të ofrohet në ankandin e Broad Arrow Group në Monterey, Kaliforni, më 18 gusht, tha kompania për CNN Business.

Megjithatë, DB5-të e lidhura me filmat e James Bond janë shitur për shumë më tepër se kaq. Një DB5 që u përdor për të promovuar daljen origjinale të filmit u shit për 6.4 milionë dollarë në 2019.
Makina u mbajt nga Connery në shtëpinë e tij në Zvicër, sipas Jason Connery. Ai e donte aq shumë makinën, sa e mbante një foto të saj në tavolinën e tij.

Një pjesë e të ardhurave nga shitja do të shkojë për të mbështetur Fondin e Filantropisë së Familjes Connery, sipas Broad Arrow Group, megjithëse përqindja që shkon për bamirësi do të shpallet më vonë. Përveç vetë makinës, ofertuesi fitues do të marrë një udhëtim në makinë nga shoferi i famshëm në pension i Formula 1, Jackie Stewart.
Stewart, ashtu si Connery, është nga Skocia dhe të dy ishin miq prej kohësh.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Teknologji

Marketing