Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Google Translate shton 24 gjuhë të reja

Teknologji  |  13.05.2022 Ora 13:46   
Gjigandi global i teknologjisë Google ka shtuar 24 gjuhë të reja të folura nga më shumë se 300 milionë njerëz në platformën e tij Google Translate.
Dhjetë nga shtesat e reja janë nga Afrika, duke përfshirë Lingala, Twi dhe Tigrinya.

"Për vite me radhë, Google Translate ka ndihmuar në thyerjen e barrierave gjuhësore dhe lidhjen e komuniteteve në të gjithë botën," tha kompania me bazë në SHBA.
Google shtoi se tani dëshiron të ndihmojë ata, gjuhët e të cilëve "nuk janë të përfaqësuara në shumicën e teknologjisë".
Gjuhët e reja variojnë nga Bhojpuri, e cila flitet nga rreth 50 milionë njerëz në Indinë veriore, Nepal dhe Fixhi, deri në Dhivehi me rreth 300,000 folës në Maldive.

Lëvizja tani e çon në 133 numrin e përgjithshëm të gjuhëve të disponueshme në Google Translate.
Kompania thotë se gjuhët e reja përfaqësojnë gjithashtu një moment historik teknik, duke shpjeguar se ato përdorin një model të mësimit të makinerive që mëson të "përkthehet në një gjuhë tjetër pa parë kurrë një shembull".
Kjo mund të jetë e dobishme për gjuhët, ku grupe të mëdha të dhënash të përkthimeve njerëzore, të cilat mund të përdoren për të trajnuar një kompjuter, nuk janë të disponueshme.

Por kompania pranon se teknologjia nuk është perfekte.
Pra, a do të jenë përkthimet të sakta? Disa poliglotë kanë vërejtur probleme me gjuhët tashmë të disponueshme.

"Për shumë gjuhë të mbështetura, madje edhe gjuhët më të mëdha në Afrikë që kemi mbështetur,  le të themi si Yoruba, Igbo, përkthimi nuk është i shkëlqyeshëm. Patjetër që do ta përhapë idenë, por shpesh do të humbasë shumë nga hollësitë e gjuhës ”, i tha BBC-së shkencëtari i kërkimit të Google Translate, Isaac Caswell.

Me gjuhët e reja, tha ai, nuk do të ishte ndryshe. Por njerëzit që ndihmuan në hulumtim thanë se ishte një vend i mirë për të filluar.
"Në fund, ne duhet ta bëjmë thirrjen. Dhe përshtypja ime nga njerëzit e tjerë me të cilët kam biseduar ishte se ishte një gjë shumë pozitive për ta," tha zoti Caswell.

Në vitin 2020, Google Translate shtoi pesë gjuhë të reja në platformë në atë që atëherë ishte zgjerimi i parë i saj në vitet e fundit.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Teknologji

Marketing