Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Çfarë sekretesh mbajnë dhomat e mbyllura të Taj Mahalit?

Të Tjera  |  13.05.2022 Ora 13:39   
A mbajnë ndonjë sekret dhomat e një prej monumenteve më të mëdhenj në botë?
 
Gjyqtarët që i përkasin një gjykate të lartë në Indi nuk mendojnë kështu. Të enjten, ata hodhën poshtë një peticion të paraqitur nga një anëtar i Partisë Bharatiya Janata (BJP) në pushtet në Indi, duke kërkuar hapjen e dyerve të më shumë se 20 "dhomave të mbyllura përgjithmonë" në Taj Mahal për të zbuluar "historinë reale të monumentit".

Më konkretisht, Rajneesh Singh i tha gjykatës se donte të kontrollonte "pretendimet e historianëve dhe adhuruesve" se dhomat strehonin një faltore për Shiva, perëndinë hindu.

Taj Mahal është një mauzoleum i shekullit të 17-të buzë lumit në qytetin Agra, i cili u ndërtua nga perandori Mughal Shah Jahan në kujtim të mbretëreshës së tij Mumtaz, e cila vdiq ndërsa lindi fëmijën e tyre të 14-të. Monumenti mahnitës,  i ndërtuar me tulla, gur ranor të kuq dhe mermer të bardhë dhe i famshëm për punën e tij të ndërlikuar me rrjetë,  është një nga atraksionet më të mëdha turistike të Indisë.

Por historia e pranuar nuk i bën përshtypje zotit Singh. "Ne të gjithë duhet të dimë se çfarë ka pas këtyre dhomave," iu lut ai gjykatës.

Shumë nga dhomat e mbyllura për të cilat po aludon zoti Singh, ndodhen në dhomat nëntokësore të mauzoleut. Dhe duke u nisur nga rrëfimet më autoritare të monumentit, asgjë nuk po ndodh atje.
Ebba Koch, një autoritet kryesor në arkitekturën Mughal dhe autore e një studimi magjistral të Taj, vizitoi dhe fotografoi dhomat dhe pasazhet e monumentit gjatë kërkimit të saj.
 
Këto dhoma ishin pjesë e një tahkhana ose një dhome nëntokësore për muajt e nxehtë të verës. Një galeri në tarracën buzë lumit të monumentit përbëhet nga një "seri dhomash". Zonja Koch gjeti 15 dhoma të rregulluara në një vijë përgjatë bregut të lumit dhe të arritura nga një korridor i ngushtë.
 
Kishte shtatë dhoma më të mëdha të shtrira me kamare në secilën anë, gjashtë dhoma katrore dhe dy dhoma tetëkëndëshe. Dhomat e mëdha fillimisht shikonin nga lumi përmes harqeve të bukur. Dhomat, vuri re ajo, tregonin "gjurmë të dekorimit të pikturuar nën lavazhin e bardhë"  kishte "modele me rrjetë të rregulluar midis rrathëve koncentrikë yjesh me një medaljon në qendër".
 
"Duhet të ketë qenë një hapësirë ​​e bukur e ajrosur, e cila i shërbeu perandorit, grave dhe shoqëruesve të tij një vend të freskët rekreacioni kur vizitonin varrin. Tani nuk ka dritë natyrale,"vërejti zonja Koch, e cila është profesoreshë e Artit Aziatik në Universitetin e Vjenës.
 
Galeri të tilla nëntokësore janë të njohura në arkitekturën Mughal. Në një fortesë Mughal në qytetin Lahore të Pakistanit, ka një sërë dhomash të tilla të harkuara të vendosura në bregdet.
Shah Jahan shpesh arrinte në Taj Mahal me varkë në lumin Yamuna, zbarkonte në një shkallë të gjerë ose ghat, siç njihen në Indi dhe hynte në mauzole. "Më kujtohet korridori i pikturuar bukur kur vizitova vendin. Më kujtohet korridori që hapej në një hapësirë ​​më të madhe. Ishte qartazi kalimi i perandorit," thotë Amita Baig, një konservatore indiane që e vizitoi vendin rreth 20 vjet më parë.
 
I rritur në Agra, historian-ja me bazë në Delhi, Rana Safvi, kujton se dhomat e nëndheshme ishin të hapura për vizitorët deri në një përmbytje në vitin 1978. "Uji kishte hyrë në monument, disa nga dhomat e nëndheshme ishin lyer me baltë dhe kishte disa të çara. Autoritetet mbyllën dhomat për publikun pas kësaj. Nuk ka asgjë në to”, thotë ajo. Dhomat hapen herë pas here për të kryer punime restauruese.
 
Taj ka pjesën e vet të miteve dhe legjendave.
 
Ato përfshijnë planet e Shah Jahanit për të ndërtuar "Taxh-in e zi" përballë monumentit aktual dhe se Taj Mahal është ndërtuar nga një arkitekt evropian. Disa studiues perëndimorë kanë thënë se nuk mund të ishte ndërtuar për një grua duke pasur parasysh pozitën inferiore të gruas në shoqëritë muslimane,  kjo në mënyrë të përshtatshme injoron varret e tjera për gratë në botën islame. Në monument, udhërrëfyes entuziastë i gëzojnë vizitorët me histori se si Shah Jahan vrau arkitektin dhe punëtorët pas përfundimit të ndërtesës.

Në Indi, ka pasur mite të vazhdueshme se Taj ishte fillimisht një tempull hindu, kushtuar Shivait. Pasi Suraj Mal, një mbret hindu, pushtoi Agrën në 1761, një prift i shkurtër thuhet të ketë sugjeruar që Taj të shndërrohet në tempull. PN Oak, i cili themeloi një institut për rishkrimin e historisë indiane në 1964, tha në një libër se Taj Mahal ishte me të vërtetë një tempull Shiva.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing