Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Elon Musk pezullon marrëveshjen me Twitter..

Teknologji  |  13.05.2022 Ora 13:24   
Elon Musk ka thënë se marrëveshja e tij prej 44 miliardë dollarësh (35 miliardë £) për të blerë Twitter është pezulluar pasi ai pop ret informacione lidhur me numrin e llogarive false ose spam në platformën e mediave sociale.
 
Ai tha se po priste informacione "që mbështesin llogaritjen se llogaritë e padëshiruara/fake  përfaqësojnë me të vërtetë më pak se 5% të përdoruesve".
 
Zoti Musk ka qenë i zëshëm në pastrimin e llogarive të padëshiruara, nga Twitter.
 
Megjithatë, analistët spekuluan se ai mund të jetë duke kërkuar të rinegociojë çmimin apo edhe të largohet nga marrja në dorëzim.
 
Pas postimit të njoftimit për pezullim, të zotit Musk, aksionet e Twitter ranë 25% në tregtimin para tregut.
Sipas kushteve të marrëveshjes, nëse Twitter ose Musk largohen, ata duhet t'i paguajnë palës tjetër një tarifë përfundimi prej 1 miliard dollarësh.
 
Twitter raportoi para më shumë se dy javëve se llogaritë e rreme, përbënin më pak se 5% të përdoruesve aktivë të përditshëm gjatë tre muajve të parë të këtij viti.
 
Megjithatë, kompania tha në përcaktimin e shumës së llogarive të padëshiruara, "ajo aplikoi gjykim të rëndësishëm, kështu që vlerësimi ynë i llogarive false ose spam mund të mos përfaqësojë me saktësi numrin aktual të llogarive të tilla".
 
"Numri aktual i llogarive false ose spam mund të jetë më i lartë nga sa kemi vlerësuar. Ne po kërkojmë vazhdimisht të përmirësojmë aftësinë tonë për të vlerësuar numrin total të llogarive të padëshiruara," tha ai.
 
Musk, i cili është personi më i pasur në botë sipas revistës Forbes, tani po e shqyrton këtë shifër.

Twitter ka pasur prej kohësh një problem me llogaritë e automatizuara, të rreme që përdoren për të postuar pa pushim përmbajtje.
 
Musk ka bërë thirrje për "mposhtje të spam bots" në Twitter, si dhe disa ndryshime të tjera, duke përfshirë kthimin e disa llogarive të ndaluara si ajo e ish-presidentit të SHBA Donald Trump.
 
Dan Ives, një analist teknologjik në firmën e investimeve Wedbush Securities, tha se postimi i zotit Musk do ta "dërgonte këtë shfaqje cirku në Twitter në një shfaqje horror të premten e 13-të".
 
Ai tha se Wall Street tani do ta "shikonte këtë marrëveshje si 1) me gjasë që po shpërbëhet, 2) Musk po negocion për një çmim më të ulët të marrëveshjes, ose 3) Musk thjesht largohet nga marrëveshja me një tarifë 1 miliardë dollarësh për ndarjen".
 
Ives tha se nëse Musk ende vendos të vazhdojë me marrëveshjen, "një rinegocim i qartë ka të ngjarë të ndodhë në tryezë".
 
Ai shtoi se shumë do ta shihnin atë duke theksuar numrin e llogarive të padëshiruara "si një mënyrë për të dalë nga kjo marrëveshje në një treg që ndryshon shumë".
 
“Natyra e Musk-ut që krijon kaq shumë pasiguri në një postim në Twitter është shumë shqetësuese për ne... dhe tani e dërgon të gjithë këtë marrëveshje në një shfaqje cirku, me shumë pyetje dhe pa përgjigje konkrete për rrugën e kësaj marrëveshjeje”.  
 
Lëvizja e fundit e shefit të Tesla vjen pas një njoftimi se dy drejtues të Twitter po largohen nga kompania e mediave sociale.
 
Kayvon Beykpour, i cili drejtoi divizionin e konsumatorëve në Twitter, dhe Bruce Falck, i cili mbikëqyrte të ardhurat, të dy postuan në Twitter të enjten se largimet nuk ishin vendimet e tyre.
 
Nga kjo javë, firma tha gjithashtu se kishte ndërprerë shumicën e punësimeve, përveç "roleve kritike të biznesit".

Komentet

Marketing

 

Tjera në Teknologji

Marketing