Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Washington Post shkruan për suksesin e skitares kosovare Kiana Kryeziu

Sport  |  24.01.2022 Ora 12:27   
Washington Post i ka dedikuar një shkrim të gjatë, skitares kosovare Kiana Kryeziu, e cila është skitarja e parë kosovare që arriti të jetë pjesë e lojërave olimpike dimërore.

Më poshtë është shkrimi i plotë në prestigjiozen amerikane:

Gara në sllallomin gjigant në Lojërat Olimpike të Pekinit do të jetë një hap gjigant për 17-vjeçaren Kiana Kryeziu dhe vendin e saj, Kosovën.
Kryeziu është sportistja e parë nga Kosova në Lojërat Dimërore, pasi ka përmbushur standardet kualifikuese gjatë garave të zhvilluara në Itali.
“Me të vërtetë nuk e prisja që do të ndodhte kaq herët”, tha Kryeziu për Associated Press. “Ishte një nga synimet e mia më të mëdha. Ishte një nga ëndrrat e mia dhe tani gjithçka po bëhet realitet.”
Jo se ka qenë e lehtë, tha ajo, me shumë stërvitje të vështira, si dhe gjetjen e parave për një sport të shtrenjtë.
Kryeziu mbështetjen e saj kryesore financiare e ka pasur nga sponsorët, por është mirënjohëse edhe për ndihmën e federatës së skijimit të Kosovës, Komitetit Olimpik dhe Ministrisë së Sportit.
Po aq e rëndësishme, ishte mbështetja e babait dhe trajnerit të saj.
“Pjesëmarrja e saj në Olimpiadë është arritja më e madhe dhe, kushedi, çdo rezultat i mirë, tha trajneri i saj Agim Pupovci.
Visar Kryeziu, babai i Kryeziut, tha se arritja e saj në realizimin e Olimpiadës “na tronditi ne, si dhe gjithë kombin”.
Kryeziu ka filluar të garojë si skiator rreth moshës 10 apo 11 vjeçare.
“Dhe pastaj bie në dashuri me të”, tha Kryeziu, duke e quajtur atë “pasion dhe lumturi” që atëherë.
Babai i saj, i cili është një fotograf me Associated Press, e pa potencialin e vajzës që në fillimet e para.
“E pashë që nëse investoja 10% të kohës për të, kthimi ishte 110%,” tha Visar Kryeziu. “Sekreti është shumë punë, shumë përkushtim, pasioni për sportin dhe përkushtimi.”
Trajnimi i saj mbaroi buxhetin e familjes, por mbështetja financiare nga sponsorët e lejoi atë të stërvitej në Austri dhe Itali vitin e kaluar.
Ambicia e Kryeziut është të përfundojë jo më shumë se 10 sekonda prapa fituesit në Pekin. Lojërat Olimpike fillojnë më 4 shkurt.
Adoleshentja tha se qau kur Majlinda Kelmendi (Rio de Zhaneiro 2016) dhe Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi (Tokio 2020) fituan medaljet e arta olimpike në xhudo për Kosovën.
 
Kosova u bë anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në vitin 2014.
Pas konfliktit të viteve 1998-99 që vrau rreth 13,000 njerëz dhe përfundoi pasi NATO bombardoi Serbinë për të ndaluar goditjen e saj ndaj shqiptarëve etnikë, Kosova fillimisht u qeveris nga Kombet e Bashkuara dhe në 2008 shpalli pavarësinë.
Kryeziu është në vitin e fundit të shkollës së mesme.
“Jogglingu në shkollë, sport, jetën familjare dhe shoqërore është shumë e vështirë”, tha ajo, por “duket se kam arritur të gjej ekuilibrin e përsosur”.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing