Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Promovohet në Prishtinë libri “Zorba” që synon afrimin diplomatik Kosovë-Greqi

Vendi  |  26.05.2023 Ora 8:30   

Në Institutin Albanologjik të Kosovës të enjten u promovua përkthimi i librit “Zorba” i autorit Niko Kazantzakis. Ky i fundit, që është shkrimtar grek, u tha të jetë shumëfish i lexuar dhe se libri i tij i përkthyer në disa gjuhë të botës.

Promovimi i kësaj vepre u vlerësua si hap i mirë drejt lidhjes së marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës e Greqisë, raporton Klan Kosova.

Udhëheqësja e Zyrës Ndërlidhëse në Prishtinë, Heleni Vakali, tha se Greqia i kushton vëmendje të madhe raporteve kulturore sepse sipas saj, vetëm kështu dy popuj do ta njohin më mirë njëri-tjetrin.

“Zorba” u tha se përbën një nga veprat më të njohura të shkrimtarit dhe kualifikohet ndër 100 librat më të mirë të të gjitha kohërave të letërsisë botërore.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Vendi

Marketing