Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Mbetjet e një elefanti që datojnë 12 mijë vite më parë, janë gjetur në Kili

Të Tjera  |  29.09.2022 Ora 13:14   
Gomphotheres, një i afërm i zhdukur i elefantit modern, ekzistonte në Kilin jugor mijëra vjet më parë dhe mund të ketë qenë objektiv i gjuetisë në grup nga banorët e rajonit, hipotezojnë shkencëtarët kilianë pas një zbulimi të fundit.

Shkencëtarët zbuluan kohët e fundit disa mbetje Gomphothere që datojnë 12,000 vjet më parë pranë liqenit Tagua Tagua, një liqen akullnajor, në Kilin jugor.

Krijesat e mëdha peshonin deri në 4 tonë dhe mund të arrinin 3 metra (9.8 këmbë), duke i bërë shkencëtarët të besonin se ato ishin objektivi i gjuetisë në grup nga banorët e rajonit.

Shkencëtarët thonë se zbulimi do t'i lejojë ata gjithashtu të studiojnë ndikimin më të gjerë njerëzor në rajon dhe se si një klimë në ndryshim ndikoi te kafshët në zonë gjatë asaj kohe.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing