Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Tenistja me origjinë ruse Natela Dzalamidze ndryshon kombësinë për të shmangur ndalimin nga Wimbledon

Sport  |  20.06.2022 Ora 19:35   

Tenistja me origjinë ruse Natela Dzalamidze ka ndryshuar kombësinë e saj në gjeorgjiane, për të shmangur ndalimin nga Wimbledon, të vendosur për të gjithë lojtarët rusë pas pushtimit të vendit në Ukrainë.

 Specialistja e tenisit, e renditur në vendin e 43-të në botë, tashmë është renditur zyrtarisht si me kombësi gjeorgjiane në faqen e internetit të WTA dhe ka të drejtë të konkurrojë me partneren Aleksandra Krunić të Serbisë kur Wimbledon të fillojë më 27 qershor.

 Pasi Wimbledon shpalli ndalimin e të gjithë atletëve rusë dhe bjellorusë në prill, ATP dhe WTA u përgjigjën duke hequr të gjitha pikët e renditjes që lojtarët do të kishin fituar ndryshe për performancën e tyre në All England Club.

 Disa nga yjet më të mëdhenj të tenisit, duke përfshirë numrin 1 të botës për meshkuj, Daniil Medvedev dhe numrin 6 të botës për femra, Aryna Sabalenka, nuk do të konkurrojnë në SW19.

Në një deklaratë të publikuar nga The Times, një zëdhënës i Wimbledon tha se ata nuk ishin në gjendje të ndalonin Dzalamidze, e cila konkurroi nën flamurin neutral në French Open, të ndryshonte kombësinë e saj.

“Kombësia e lojtarit, e përcaktuar si flamuri nën të cilin ata luajnë në ngjarje profesionale, është një proces i rënë dakord që qeveriset nga Tours dhe ITF”- tha zëdhënësi.

Ndalimi i lojtarëve rusë dhe bjellorusë ka ndarë botën e tenisit dhe javën e kaluar, US Open njoftoi se nuk do të ndjekë shembullin e Wimbledon më vonë këtë vit, me lojtarët nga të dy vendet që kanë të drejtë të garojnë nën një flamur neutral.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing