Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Jeta e zbuluar thellë nën një shtresë akulli të Antarktikut

Të Tjera  |  04.03.2021 Ora 8:27   
Studiuesit që shpresojnë të mbledhin mostrat e baltës thellë nën një shtresë akulli të Antarktikut u habitën kur gjetën krijesa të vogla që jetonin në errësirë atje.

Studiues  Britanik të Antarktikut thonë se zbulimi i kafshëve që ushqehen me filtra të ngjitur në një shkëmb ishte i papritur, për shkak të mungesës së ushqimit dhe rrezeve të diellit.Studiuesit shpuan akullin me trashësi 900 metra dhe lëshuan një aparat fotografik poshtë vrimës në kërkim të  mostrave të baltës. Për habinë e tyre, kamera zbuloi një gur të rrethuar nga kafshët. Pamjet video duket se tregojnë 16 sfungjerë, të shoqëruar nga 22 kafshë të paidentifikuara të cilat mund të përfshijnë hambare. Është hera e parë që një jetë e tillë e palëvizshme është gjetur nën një shtresë akulli në Antarktik. "Ka të gjitha llojet e arsyeve që ata nuk duhet të jenë atje", thotë Huë Griffiths në British Antarctic Survey, i cili analizoi pamjet.

 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing