Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

30,000 "selfie" po përdoren për të ndihmuar në shpëtimin e elefantëve

Të Tjera  |  25.02.2021 Ora 10:20   
Rojet e kopshtit zoologjik kanë përpiluar koleksionin më të madh në botë të imazheve termike të elefantëve.
Fotografitë tregojnë elefantë në çdo pozë ndërsa luajnë, hanë dhe rri në shtëpinë e tyre në kopshtin zoologjik ZSL Whipsnade. 30,000 "selfie" po përdoren në një projekt ruajtjeje, për të ndihmuar në shpëtimin e elefantëve të rrezikuar.

Studiuesit po zhvillojnë teknologji të re për të ndihmuar në zvogëlimin e konflikteve njeri-elefant në vendet ku elefantët enden të lirë.

Alasdair Davies është ekspert i teknologjisë së ruajtjes në Zoological Society of London (ZSL). Ai tha se projekti kishte implikime si për elefantët e egër ashtu edhe për njerëzit që ata jetojnë së bashku në Afrikë dhe Azi.

Baza e të dhënave me imazhe termike janeë përdorur për të trajnuar kamerat për të njohur se si duket një elefant nga nxehtësia që jep.

Kamerat janë në gjendje të zbulojnë kur një elefant është afër - madje edhe në errësirë - dhe të dërgojnë një alarm.
Vetëm India raporton vdekje vjetore të 400 njerëzve dhe 100 elefantëve përmes konflikteve që lindin kur elefantët dëmtojnë të korrat ose shtëpitë.

Shpresa është që teknologjia e re do të jetë një zgjidhje e përballueshme për të ndihmuar jetën e egër dhe njerëzit të jetojnë në harmoni - dhe të ndihmojë në mbrojtjen e specieve të rrezikuara.

Por ZSL paralajmëron se përpjekjet e ruajtjes si këto vihen në rrezik nga kriza e financimit që prek kopshtet zoologjike të MB.
Muajin e kaluar, Zoo Chester njoftoi se po ndalonte punën e ruajtjes në Afrikë dhe Azi për shkak të ndikimit të Covid në financat e tij./bbc/
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing