Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Masat e marra brenda Bashkimit Evropian shpëtuan 3 milion jetë

Të Tjera  |  10.06.2020 Ora 17:20   
Masat e marra kundër përhapjes së koranavirusit kanë shpëtuar më shumë se 3 milion jetë në Evropë.
Ekipi nga Imperial College London tha se "numri i vdekjeve do të ishte i madh" pa ndonjë bllokim.
Ata konsiderojn se vetëm një pjesë e vogël e njerëzve ishin infektuar dhe masat ishin marr në fillim të pandemisë.
 
Një studim tjetër argumentoi se bllokimet globale kishin "shpëtuar më shumë jetë, në një periudhë më të shkurtër kohore, se kurrë më parë".
 
Imperial College London studioj impaktin e ketij virusi ne 11 vende evropiane - Austri, Belgjikë, Danimarkë, Francë, Gjermani, Itali, Norvegji, Spanjë, Suedi, Zvicër dhe Mbretëri të Bashkuar - deri në fillim të majit, ku në kto vende ishin shënuar rreth 130,000 viktima  nga koronavirusi .
 
Studiuesit përdorën këtë studim për të parashikuar se sa vdekje do të kishte nëse nuk do të kishte ndodhur mbyllja.
 
Ata vlerësuan se 3.2 milion njerëz do të kishin vdekur deri në 4 maj nëse nuk do të mbylleshin bizneset dhe të udhëzohen njerëzit të qëndrojnë në shtëpi.
 
Kjo sipas këtij studimi do të thot se bllokimi shpëtoi rreth 3.1 milion jetë, duke përfshirë 470,000 në Mbretërinë e Bashkuar, 690,000 në Francë dhe 630,000 në Itali, dhe pjesa tjetër në vendet tjera te Bashkimit Europian sipas raportit të publikuar revistën Natyra SHOË.
 
"Bllokimi parandaloi miliona vdekje, ato vdekje do të kishin qenë një tragjedi," deklaroi Dr Seth Flaxman, nga Imperial.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing