Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Spanja fiton Euro 2024

Sport  |  15.07.2024 Ora 8:44

Spanja fitoi Kampionatin Europian për herë të katërt, duke mposhtur Anglinë 2-1 pas një pjesë të dytë plot dramë në finalen e Euro 2024 të dielën në Berlin.

Nico Williams – një nga lojtarët më të spikatur të Spanjës në turne – i dha avantazhin La Roja-s disa minuta pas fillimit të pjesës së dytë, kur përfundoi me zgjuarsi në këndin e poshtëm pas një pasimi të përsosur nga Lamine Yamal, një yll i ri 17-vjeçar.

Anglia barazoi në mes të pjesës së dytë me një goditje të shkëlqyer me këmbën e majtë nga Cole Palmer nga jashtë zonës. Megjithatë, me më pak se pesë minuta nga fundi i kohës së rregullt, Spanja mori një avantazh të vonë kur Mikel Oyarzabal shënoi pas një pasimi të përsosur nga Marc Cucurella, duke vulosur fitoren dhe turneun e shkëlqyer për La Roja.

Kjo është hera e katërt që Spanja fiton titullin europian – pasi ka fituar më parë në vitet 1964, 2008 dhe 2012. Për Anglinë, kjo është një zhgënjim i dytë radhazi në Kampionatin Europian, pasi humbi ndaj Italisë me penallti në Euro 2020​