Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

​Protestat në Iran janë ndezur pasi babai i Mahsa Amini thotë se autoritetet kanë gënjyer për vdekjen e vajzës së tij

Të Tjera  |  22.09.2022 Ora 12:56   
Babai i një gruaje iraniane, e cila vdiq në paraburgimin e policisë javën e kaluar, ka akuzuar autoritetet se kanë gënjyer për vdekjen e saj.

Amjad Amini, babai i Mahsa Amini e cila vdiq pasi u arrestua në Teheran nga policia e moralit, tha se mjekët kishin refuzuar ta linin atë të shihte vajzën e tij pas vdekjes së saj.

Zyrtarët iranianë kanë pohuar se ajo vdiq pasi pësoi një "sulm në zemër" dhe ra në koma, por familja e saj ka thënë se ajo nuk kishte asnjë sëmundje paraekzistuese të zemrës. Skepticizmi publik mbi rrëfimin e zyrtarëve për vdekjen e saj ka shkaktuar një shpërthim zemërimi që është përhapur në protesta vdekjeprurëse.

“Ata po gënjejnë. Ata thonë gënjeshtra. Gjithçka është një gënjeshtër… pa marrë parasysh sa u luta, ata nuk më lanë ta shihja vajzën time,” tha babai i saj Amjad Amini.

Kur ai pa trupin e vajzës së tij deri në funeralin e saj, ai ishte tërësisht i mbështjellë, përveç këmbëve dhe fytyrës së saj - megjithëse vuri re mavijosje në këmbët e saj. "Nuk e kam idenë se çfarë i kanë bërë asaj," tha ai.
 
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing