Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Starbucks do të largohet nga Rusia pas 15 vitesh, duke mbyllur 130 kafene të licencuara

Të Tjera  |  23.05.2022 Ora 21:39   
Pas 15 vitesh operimi në Rusi, Starbucks do të dalë nga tregu, duke iu bashkuar kompanive si McDonald's, Exxon Mobil dhe British American Tobacco që të tërhiqen plotësisht nga vendi.

 Gjigandi i kafesë njoftoi të hënën se nuk do të ketë më prezencë të markës në Rusi.  Starbucks ka 130 vendndodhje në vend, të cilat përbëjnë më pak se 1% të të ardhurave vjetore të kompanisë.  Ato janë të gjitha lokacione të licencuara, kështu që vetë kompania me bazë në Seattle nuk i operon ato.

 Starbucks tha se do të paguajë rreth 2,000 punëtorët e saj rusë për gjashtë muaj dhe do t'i ndihmojë ata të kalojnë në mundësi të reja jashtë zinxhirit të kafesë.

 Si konsumatorët ashtu edhe investitorët kanë ushtruar presion ndaj kompanive perëndimore si Starbucks për të ndërprerë lidhjet me Rusinë për të treguar kundërshtim ndaj luftës së Kremlinit me Ukrainën, por shpërbërja e marrëveshjeve të licencimit kërkon kohë.  Starbucks ka pezulluar të gjithë aktivitetin e biznesit me vendin që nga 8 marsi. Pauza përfshinte dërgesat e të gjitha produkteve të Starbucks dhe kafenetë që mbylleshin përkohësisht.

 Në rezultatet e fundit tremujore të publikuara në fillim të majit, kompania nuk bëri të ditur ndikimin financiar të pezullimit të operacioneve të biznesit.  Ish-CEO Kevin Johnson ishte zotuar të dhuronte honorare nga biznesi rus për kauza humanitare.

 Por sigurisht që ishte një goditje më e vogël financiare se ajo që iu dha McDonald's, i cili ka qenë në Rusi për më shumë se 30 vjet.

 Gjigandi i ushqimit të shpejtë tha se pezullimi i operacioneve të tij të konsiderueshme në Rusi dhe Ukrainë i kushtoi 127 milionë dollarë në tremujorin e parë.  Të dy tregjet përbënin 9% të të ardhurave të saj në vitin 2021. Kompania kishte afërsisht 850 restorante në Rusi, shumica e të cilave operoheshin nga kompania në vend të të licencuarve.

 Të enjten, McDonald's njoftoi se do t'i shesë ato vende për një shumë të pazbuluar tek një ekskluzivitet siberian, i cili do t'i drejtojë ato nën një markë të re.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing