Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Kanadaja do të ndalojë Huawei dhe ZTE të Kinës nga rrjetet e saj 5G

Teknologji  |  23.05.2022 Ora 7:48   
Kanadaja thotë se do të ndalojë dy nga prodhuesit më të mëdhenj të pajisjeve të telekomunikacionit në Kinë që të punojnë në rrjetet e saj telefonike 5G.

Kufizimet kundër Huawei dhe ZTE u njoftuan nga ministri i industrisë së vendit të enjten.

Francois-Philippe Champagne thotë se masa do të përmirësojë shërbimet e internetit celulare të Kanadasë dhe "të mbrojë sigurinë dhe sigurinë e kanadezëve".
 
Por Huawei Kanada tha se ishte "i zhgënjyer" nga vendimi, i cili tha se ishte "politik".
“Ky është një vendim politik fatkeq që nuk ka të bëjë me sigurinë kibernetike apo me ndonjë nga teknologjitë në fjalë”, thuhet në një deklaratë.
 
Disa vende,përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Australinë dhe Zelandën e Re kanë vendosur tashmë kufizime për të njëjtat firma.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Teknologji

Marketing