Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Boris Becker burgoset, kampioni i tenisit dënohet për falimentim

Sport  |  29.04.2022 Ora 23:14   

Ish-kampioni i Wimbledon, Boris Becker, është dënuar me dy vjet e gjysmë burg për fshehjen e aseteve dhe kredive me vlerë 2.5 milionë funte për të shmangur pagesën e borxheve.

 54-vjeçari gjashtë herë kampioni i Grand Slam-it u shpall fajtor për katër akuza sipas Aktit të Falimentimit.

 Çështja u përqëndrua në falimentimin e Becker në qershor 2017, si rezultat i një kredie të papaguar prej më shumë se 3 milion £ në pronën e tij luksoze në Mallorca, Spanjë.

 Gjyqtarja Deborah Taylor tha se ai nuk kishte treguar pendim apo pranim të fajit.

  Duke iu referuar dënimit të mëparshëm të Becker-it për evazion fiskal në Gjermani në vitin 2002, ajo i tha ish-numrit një të botës: “Nuk ia vutë veshin paralajmërimit që ju dhanë dhe mundësinë që ju dha dënimi me kusht dhe ky është një faktor i rëndësishëm rëndues. Ju keni kërkuar të distancoheni nga ofendimi dhe falimentimi juaj. Ndërsa unë e pranoj poshtërimin tuaj si pjesë e procesit, nuk ka pasur asnjë përulësi”.

Becker ishte ligjërisht i detyruar të zbulonte të gjitha pasuritë e tij në mënyrë që administruesi i besuar i tij, të mund të shpërndante fondet e disponueshme për kreditorët e tij, të cilëve u detyrohej gati 50 milion £ kur u shpall i falimentuar.

 Por në fillim të këtij muaji, pas rreth dy javësh dëgjim të provave, juristët e Gjykatës së Kurorës Southwark e gjetën Beckerin fajtor për heqjen e pronës, dy akuza për moszbulim të pasurisë dhe fshehje të borxhit.

 Ata e liruan atë për 20 akuza të tjera, duke përfshirë nëntë akuza për mosdorëzimin e trofeve dhe medaljeve të tenisit, duke përfshirë dy nga Wimbledon.

 Prokurorja Rebecca Chalkley tha se juria kishte gjetur se komentatori i Wimbledon kishte vepruar "qëllimisht dhe në mënyrë të pandershme".

 Ajo shtoi: "Edhe tani, zoti Becker është ende duke kërkuar të fajësojë të tjerët kur ishte padyshim detyra e tij."

Juria zbuloi se Becker kishte dështuar të deklaronte pjesën e tij në një pronë të madhe prej 1 milion £ në qytetin e tij gjerman, Leimen, dhe fshehu një kredi bankare prej gati 700,000 £ në atë shtëpi, si dhe aksione në një firmë teknologjike me vlerë 66,000 £.

 Ai u zbulua gjithashtu se kishte bërë pagesa me vlerë 390,000 £ nga llogaria e tij e biznesit për nëntë të tjerë, duke përfshirë ato të ish-bashkëshortes së tij Barbara dhe gruas së larguar Sharlely "Lilly" Becker.

 Avokati i Becker, Jonathan Laidlaw QC tha në gjykatë se "rënia nga hiri" e yllit të tenisit e kishte lënë "reputacionin e tij në prishje".

 Ai tha: “Boris Becker nuk ka fjalë për fjalë asgjë dhe nuk ka asgjë për të treguar për atë që ishte karriera më e shkëlqyer sportive dhe kjo është cilësuar saktë si asgjë më pak se një tragjedi.

 “Këto procedura e kanë shkatërruar tërësisht karrierën e tij dhe kanë shkatërruar çdo perspektivë të mëtejshme për të fituar të ardhura”.

 Becker do të vuajë gjysmën e dënimit me licencë.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing