Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Interneti ndihmoi një adoleshent kinez të gjente prindërit që e shitën atë si fëmijë. Kur ata e refuzuan, ai bëri vetvrasje

Të Tjera  |  25.01.2022 Ora 13:30   

Një adoleshent thuhet se vdiq nga vetëvrasja pasi kërkimi i ti,j për prindërit e tij të lindjes u bë virale në mediat sociale dhe ata e refuzuan atë.
 
Liu Xuezhou vrau veten në një plazh në Sanya, një qytet në provincën Hainan, tha tezja e adoleshentit Chai Mou për mediat kineze. Policia e Sanyas konfirmoi vdekjen e tij për gazetën kineze The Paper.

Historia e Liu erdhi për herë të parë në vëmendjen kombëtare kur ai postoi një video më 6 dhjetor duke kërkuar ndihmë për të gjetur familjen e tij biologjike.

Adoleshenti tha në video se ai kishte lindur midis 2004 dhe 2006 në provincën Hebei dhe ishte shitur nga prindërit e tij biologjikë te prindërit e tij birësues kur ai ishte tre muajsh.

Nëna biologjike e Liu, e identifikuar nga mediat kineze vetëm si zonja Zhang, e kundërshton këtë. Ajo i tha The Paper, se ata kishin në plan ta jepnin djalin e tyre dhe të mos e shisnin atë, por ndërmjetësi që shiti Liun te prindërit e tij birësues, këmbënguli që t'u jepte para.

Sipas Liu, prindërit e tij birësues vdiqën në një aksident me fishekzjarre kur ai ishte 4 vjeç. Liu tha se më pas jetoi me gjyshërit e tij, prindërit e nënës së tij birësuese  dhe mori mbështetjen e fëmijëve nga gjyshërit e tij nga ana e babait birësues.
Liu tha vitin e kaluar se ai punonte me kohë të pjesshme për të paguar studimet e tij në një shkollë profesionale. Javën e kaluar, ai postoi një foto të një shtëpie të rrënuar, duke pretenduar se ishte vendi ku ai kishte qëndruar.

Ndërsa kërkesa e tij për informacion u mblodh në internet, policia nga rajoni i tij gjeti babanë e tij biologjik përmes testit të ADN-së.
Më 27 dhjetor, adoleshenti takoi babanë e tij në Shijiazhuang, kryeqyteti i Hebeit, sipas Sina News.
Por Liu tha se babai i tij refuzoi ta pranonte, sepse ai tashmë po rriste një familje tjetër.

Në fillim të janarit, Liu tha se gjeti nënën e tij biologjike në Mongolinë e Brendshme dhe udhëtoi për ta takuar atë. Ashtu si babai i tij, ajo e refuzoi adoleshentin, duke thënë se ajo thjesht "dëshironte një jetë të qetë" dhe kishte familjen e saj, raportoi Beijing News.
Sipas Pekin News, prindërit biologjikë të Liu-t bashkuan paratë e tyre dhe e dërguan atë me pushime në Sanya.

Liu e pranoi udhëtimin, por vazhdoi t'u kërkonte prindërve që t'i ndihmonin me strehimin e tij. Ata të dy e refuzuan kërkesën, tha adoleshenti në Weibo.

Ai tha se nëna e tij më pas bllokoi numrin e tij dhe llogaritë e mediave sociale, duke e quajtur atë një "ujk me sy të bardhë", një term kinez që përdoret për të përshkruar dikë që është mosmirënjohës, zemërftohtë dhe mizor.
Zhang i tha The Paper se ajo bllokoi Liun sepse ai vazhdonte t'i kërkonte asaj t'i blinte një shtëpi, të cilën ajo tha se nuk mund ta përballonte.

Babai i Liut, të cilin në media e identifikoi si Ding Mou, pohoi gjithashtu se Liu i kishte kërkuar që t'i blinte një shtëpi. Megjithatë, Liu e kundërshtoi këtë në Weibo dhe tha se ai kishte kërkuar vetëm që prindërit e tij ta ndihmonin të mbulonte qiranë.

Liu tha javën e kaluar se ai ishte bombarduar me mesazhe nga kritikët e internetit. Që nga e hëna, diskutimet në Weibo për vdekjen, kërkimin dhe marrëdhënien e Liut me prindërit e tij kishin grumbulluar më shumë se 150 milionë shikime dhe Liu kishte më shumë se 160,000 ndjekës.

Shumica e përdoruesve të Weibo-s mbështetën fushatën e tij dhe dënuan vendimin e prindërve të tij për ta dhënë atë si foshnjë (trafikimi ose rrëmbimi i fëmijëve në Kinë dënohet me 10 vjet burg). Dy avokatë të shquar, Zhou Zhaocheng, i cili mbulon rregullisht rastet në lidhje me dhunën kibernetike, dhe Guo Gangtang, i specializuar në ribashkimin e fëmijëve të trafikuar me prindërit e tyre, folën gjithashtu në mbështetje të Liu.

Më 19 janar, Liu njoftoi në Weibo se kishte në plan të padiste të dy prindërit e tij. Fillimisht mendova për fëmijët tuaj dhe hoqa dorë nga kjo. Por tani e shoh që keni ngatërruar të zezën me të bardhën dhe nuk mund t'i dalloni keqbërjet tuaja”, ka shkruar ai.

Më pas, të dielën mbrëma, ai postoi atë që dukej të ishte një shënim vetëvrasjeje në platformë, duke nxitur panik tek ndjekësit e tij.
"Në dy ditët e fundit, ka pasur njerëz që më sulmojnë dhe më shajnë në Douyin dhe Weibo," shkroi ai në shënimin prej 10,000 fjalësh. "Kam duruar të më bëjnë shumë lloje mallkimesh, si 'mashtrim bir kurve', 'shko dhe vdis shpejt', 'i neveritshëm' dhe 'motër'.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing