Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Zgjedhja e seksit të modifikuar nga gjenet mund të kursejë vuajtjet e kafshëve

Të Tjera  |  04.12.2021 Ora 18:25   

Shkencëtarët kanë përdorur teknologjinë e modifikimit të gjeneve për të krijuar pjellë minjsh vetëm për femra dhe vetëm për meshkuj.

Teknika e tyre mund të parandalojë shkatërrimin e qindra mijëra minjve të padëshiruar të përdorur në kërkime. Ekipi thotë se mund të parandalojë gjithashtu therjen e miliona pulave mashkullore në MB, të cilat asgjësohen sepse nuk bëjnë vezë.

Qeveria po shqyrton mundësinë e përdorimit të redaktimit të gjeneve nga industria e blegtorisë në Angli.Teknika, e cila është përshkruar në revistën akademike Nature Communications, çaktivizon një gjen të përfshirë në zhvillimin e embrionit.

Sistemi mund të programohet që të fillojë për embrionet mashkullore ose femërore në një fazë shumë të hershme të zhvillimit - midis 16 dhe 32 qelizave.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing