Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Kenneth Mitchell, aktori i "Star Trek" dhe "Marvel", vdiq në moshën 49-vjeçare

Film  |  27.02.2024 Ora 8:36   

Kenneth Mitchell, një aktor që shfaqej në serialet "Star Trek: Discovery" dhe "Captain Marvel" të Marvel, ka ndërruar jetë, familja e tij njoftoi në një deklaratë të ndarë në rrjetet sociale të verifikuara të tij të dielën.

Ai ishte 49 vjeç.

"Me zemër të rënda ne njoftojmë ndarjen e Kenneth Alexander Mitchell, babait të dashur, bashkëshortit, vëllait, dajës, biri dhe mikut të shtrenjtë," lexohet në deklaratën e familjes.

Mitchell u diagnostikua me ALS në vitin 2018. Ai dhe familja e tij ndanin përditësimet periodike në lidhje me gjendjen e tij shëndetësore në vitet e fundit. Në gusht, Mitchell shënonte këtinë vjetor të pestë të diagnostikimit të tij në një postim në Instagram.

"Vëllai im humoristikisht përmendi se ata nuk kanë vërtet një kartë ditëlindje të lumtur për ALS në dyqan. Megjithatë, dua të festoj sot; dhuratën e jetës. Jam shumë mirënjohës për këtë ditë përpara meje. Kanë qenë 5 vite të gjata. Aq shumë humbje, aq shumë fitime. Kohë të vështira të pashoqe, të përziera me kaq shumë bekime," shkroi Mitchell në atë kohë. "Në zemër të gjithës janë miqtë dhe familja, kujdestarët dhe mjekët që vijnë në ndihmë të familjes sime përsëri e përsëri e përsëri. Duke dhënë një shumëllojshmëri mbështetjeje dhe dashurie dhe kujdesi dhe inkurajimi. Ka aq shumë bukuri në atë. Kjo sëmundje është absolutisht e frikshme... megjithatë pavarësisht të gjitha vuajtjeve, ka shumë për të qenë mirënjohës." Kenneth Mitchell si Aurellio në 'Star Trek:Discovery.' Kenneth Mitchell si Aurellio në 'Star Trek:Discovery.' Michael Gibson/CBS

Një i lindur në Kanada, Mitchell ka fituar më shumë se 50 kredite filmike dhe televizive gjatë karrierës së tij aktoriale. Ai luajti babain e Carol Danvers në "Captain Marvel" e Marvel në vitin 2019, dhe një shpresë olimpike në filmin e hokejit të vitit 2004 "Miracle." Mitchell u shfaq në dymbëdhjetëra seriale TV, duke përfshirë "Jericho", "The Astronaut Wives Club" dhe "Switched at Birth".

Nga viti 2017 - 2021, Mitchell luajti Klingonët Kol, Kol-Sha dhe Tenavik, si dhe Aurellio, në "Star Trek: Discovery".

"Për nëse dikush është i mirë apo i keq është gjithçka për perceptivën, dhe është për të kuptuar atë kulturë," tha ai për StarTrek.com në 2017. "Do të mësoni të njihni Klingonët në shfaqjen tonë, dhe pastaj njerëzit mund të vendosin nëse ne vërtet jemi antagonistët."

Përtej roleve të tij aktoriale, Mitchell u kujtua nga ata që ishin afër tij si një "kerkues shprese, ëndërrimtar i ditës, besimtar i ëndrrave." Në deklaratën e familjes së tij, ata shprehen për admirimin e forcës së Mitchell që tregoi gjatë jetës me sëmundje.

"Pavarësisht vështirësive të tij më të vonshme, Ken zbuloi një thirrje më të lartë për të qenë më plotësisht vetja për fëmijët e tij," ata shkruan. "Për pesë e gjysmë vite Ken përballi një sërë sfidash të tmerrshme nga ALS. Dhe në mënyrën më të vërtetë të Ken, ai arriti të ngritej mbi secilën me hir dhe përkushtim për të jetuar një jetë të plotë dhe gëzuar në çdo moment.

Mitchell lë pas bashkëshorten e tij, Susan, dhe dy fëmijët e tyre të vegjël.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Film

Marketing