Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Miliarderët e sapokrijuar trashëguan pasurin nga të afërmit dhe jo nga puna dhe sipërmarrja e tyre

Të Tjera  |  30.11.2023 Ora 15:06   
Miliarderët e sapokrijuar kanë mbledhur më shumë nga trashëgimia e të afërmve sesa nga puna dhe sipërmarrja e tyre, sipas UBS një banke zvicerane të favorizuar nga super të pasurit.

Nga 137 personat që u bënë miliarderë në 12 muajt deri në këtë prill, 53 trashëguan një total prej 150.8 miliardë dollarësh (119 miliardë £) nga familja e tyre, zbuloi raporti i UBS. Kjo tejkalon 140.7 miliardë dollarët e kombinuar të krijuar nga "84 miliarderë të rinj të vetë-bërë" gjatë së njëjtës periudhë. Banka tha se ishte hera e parë në historinë nëntëvjeçare të raportit të saj vjetor mbi pasurinë e 0.00004% më të pasur të shoqërisë që "gjenerata e ardhshme e miliarderëve grumbulloi më shumë pasuri përmes trashëgimisë sesa sipërmarrjes".

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing