Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

I vjedhur në vitin 1917, ky dorëshkrim 1000-vjeçar sapo iu kthye pronarëve të tij të ligjshëm

Të Tjera  |  03.10.2022 Ora 10:59   
Një dorëshkrim 1000-vjeçar i grabitur gjatë Luftës së Parë Botërore është kthyer në manastirin grek nga ku ishte vjedhur më shumë se një shekull më parë.

Dorëshkrimi është një nga ungjijtë më të vjetër të shkruar me dorë në botë, sipas një njoftimi për lajmet nga Muzeu i Biblës, i cili e bleu atë në vitin 2014.

Dokumenti është shkruar në një manastir grek në Italinë jugore gjatë fundit të shekullit të 10-të deri në fillim të shekullit të 11-të, thotë Muzeu i Biblës. Por diku midis shekujve 14 dhe 15, ajo u zhvendos në Manastirin Kosinitza, i njohur gjithashtu si Manastiri Theotokos Eikosiphoinissa, në Greqinë veriore.

Kur ushtria bullgare pushtoi Greqinë gjatë Luftës së Parë Botërore, ushtarët plaçkitën manastirin, duke vjedhur mbi 400 dorëshkrime të çmuara, si dhe libra të tjerë, objekte dhe para. Disa nga dorëshkrimet u shitën në Evropë, dhe përfundimisht përfunduan në muzetë amerikanë.

Një stol prej bronzi katror është një nga 72 objektet që Muzeu dhe Kopshti Horniman ka rënë dakord të transferojë në Nigeri. Forcat britanike kapën artefaktet nga Mbretëria e Beninit në Nigerinë e sotme.

Një muze në Londër do t'i kthejë Nigerisë bronzet e vjedhura të Beninit
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing