Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Çdo të dytën ditë në botë vritet një aktivist mjedisor! Ja në cilin vend ka më shumë vrasje.

Të Tjera  |  30.09.2022 Ora 14:21   
Një aktivist mjedisor është vrarë mesatarisht çdo të dytën ditë gjatë dekadës së fundit, tregon një studim i ri.

Raporti nga Global Witness thotë se më shumë se 1700 njerëz kanë vdekur ndërsa përpiqeshin të parandalonin minierat, shpimet e naftës ose prerjen e drurëve në tokat e tyre.

Gjatë 10 viteve, Brazili dhe Kolumbia kanë regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve.
Studiuesit thonë se shifrat nënvlerësojnë shkallën e vërtetë të dhunës.

Në fillim të këtij viti, vrasjet e gazetarit britanik Dom Phillips dhe një eksperti vendas indigjen, Bruno Pereira, sollën vëmendjen globale ndaj kushteve të paligjshme që mbizotëronin në disa pjesë të Amazonës.
Në këtë raport të fundit nga Global Witness, Amerika Latine është shumë në vijën e parë kur bëhet fjalë për sulmet vdekjeprurëse ndaj aktivistëve dhe aktivistëve mjedisorë. Studimi zbulon se 68% e vrasjeve kanë ndodhur në të gjithë këtë kontinent, me Brazilin,

Kolumbinë, Meksikën dhe Hondurasin që regjistrojnë totalin më të lartë.

Shumë nga ata që vdiqën ishin indigjenë, shpesh të përfshirë në beteja për të parandaluar shfrytëzimin e tokave të tyre nga minierat, nafta, prerjet e drurit ose zhvilluesit e hidrocentraleve.
Studiuesit besojnë se ndërsa bota përpiqet të rrisë shfrytëzimin e lëndëve djegëse fosile në vazhdën e luftës në Ukrainë, aktivistët do të përballen me kërcënime më të mëdha. Në vitin 2021, viti me të dhënat më të fundit të disponueshme, rreth 200 njerëz u vranë me një normë prej 4 në javë.

Brazili dhe India panë rritje të sulmeve vdekjeprurëse, ndërsa Kolumbia dhe Filipinet panë rënie.
Ka pasur 10 vrasje të dokumentuara në Afrikë, ku shumica kanë ndodhur në Republikën Demokratike të Kongos. Tetë nga këto vdekje ndodhën në parkun kombëtar Virunga, kryesisht roje të parkut.

Global Witness regjistroi 12 vrasje masive në vitin 2021, tre në Indi dhe katër në Meksikë
Në Nikaragua, grupet kriminale vranë 15 aktivistë si pjesë e një fushate sistematike kundër popujve Miskitu dhe Mayangna

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing