Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

​Përçarje në familjen mbretërore daneze pasi Mbretëresha u hoqi titujt mbretëror katër nipërve

Të Tjera  |  30.09.2022 Ora 10:39   
Një përçarje është shfaqur në familjen mbretërore daneze pas një vendimi të Mbretëreshës Margrethe për t'i hequr katër nga tetë nipërit e saj titujt e tyre mbretërorë.

Monarkja 82-vjeçare, e cila këtë vit festoi gjysmë shekulli në fron, njoftoi të enjten se nga viti i ardhshëm fëmijët e djalit të saj më të vogël, Princit Joachim, nuk do të njihen më si princ dhe princeshë.

Sipas një njoftimi nga familja mbretërore daneze, arsyeja ishte lejimi i anëtarëve të rinj mbretërorë të bëjnë jetë më normale, ndërkohë që pason një vendim të ngjashëm nga familjet e tjera mbretërore për të pakësuar monarkinë.Joachim, djali i dytë i Mbretëreshës, jeton në Paris me gruan e tij, Princeshën Marie, dhe dy fëmijët e tyre, Henrik 13 vjeç dhe Athena 10 vjeç. Joachim ka dhe dy djem më të mëdhenj, Nikolai 23 vjeç dhe Felix 20 vjeç.

Me vendimin e saj, Madhëria e Saj Mbretëresha dëshiron të krijojë kornizën që katër nipërit të jenë në gjendje të formësojnë jetën e tyre në një masë shumë më të madhe pa u kufizuar nga konsideratat dhe detyrat e veçanta që ka një lidhje formale me Shtëpinë Mbretërore të Danimarkës.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing