Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Boris Johnson falenderon gabimisht Vladimir Putin-in, në vend të Zelenskyy-t për 'udhëheqje frymëzuese'

Të Tjera  |  24.09.2022 Ora 9:58   
Të thuash që Boris Johnson ka bërë disa gabime gjatë karrierës së tij politike do të ishte një nga nënvlerësimet më të mëdha të vitit.
Dhe ndërsa ai mund të mos jetë kryeministër si rezultat i lapsuseve të përmendura, ai ende po arrin të gabojë me fjalët e tij në parlament.

Rasti i fundit është kur Boris  gabimisht falënderoi Vladimir Putin për 'udhëheqjen e tij frymëzuese' gjatë gjithë luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Sigurisht, ai donte të thoshte Volodymyr Zelenskyy dhe e korrigjoi veten me shpejtësi,  por nuk mund të mos jetë dëshpëruese.
Është si koha kur ai i referohej Afrikës si 'ai vend' ndërsa shërbente si Sekretar i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar.

Ka shumë pak komente që flasin për referimin e gafës si një lapsus frojdian, një gabim verbal që konsiderohet të jetë pjesë e mendjes së pandërgjegjshme.

Ndërsa gabimi i BoJo është padyshim argëtues për shumë njerëz, ai arriti në një debat shumë serioz se çfarë duhet bërë në lidhje me luftën në Ukrainë.

Ish-kryeministri tha se Mbretëria e Bashkuar duhet të 'dyfishojë' mbrojtjen e saj të vendit nëse Putini bën të njëjtën gjë me 'agresionin'.

Lajmi vjen pas fjalimit televiziv të Putinit në fillim të kësaj jave, në të cilin presidenti rus urdhëroi mobilizimin e parë të vendit që nga Lufta e Dytë Botërore.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing