Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

"Garat janë në ADN e tyre": Audi do t'i bashkohet Formula 1 nga sezoni 2026

Sport  |  26.08.2022 Ora 11:38   
Audi ka njoftuar se do të bëjë debutimin e tij në Formula 1 në vitin 2026. Marka gjermane njoftoi se do t'i bashkohet sportit si prodhues motorësh dhe pritet të krijojë një partneritet me ekipin Sauber, që aktualisht ka emrin Alfa Romeo dhe për të cilin do të sigurojë mbështetje të plotë të fabrikës.

FIA konfirmoi rregulloret e reja të njësisë së energjisë që do të hynin në lojë në vitin 2026 javën e kaluar dhe Audi, i cili pritej prej kohësh të hynte në sport, konfirmoi vendimin e tyre në Spa-Francorchamps përpara Çmimit të Madh të Belgjikës gjatë kësaj fundjave. Ky është hapi i parë i madh në F1 për kompaninë mëmë, grupin Volkswagen, e cila zotëron gjithashtu Porsche, të cilët gjithashtu pritet të bashkohen me rrjet në vitin 2026, në një partneritet me Red Bull.

F1 po gëzon një rritje të popullaritetit dhe ishte përpjekur në mënyrë aktive të inkurajonte prodhuesit e rinj të hynin në sport kur shqyrtonin grupin e ardhshëm të rregulloreve të motorit. Gara është në ADN-në e Audi. Nëse mendoni për Le Mans, DTM dhe Formula E, ne kemi qenë gjithmonë shumë aktivë dhe shumë të suksesshëm”, tha Markus Duesmann, kryetar i bordit të Audi. “Ne duam të vazhdojmë këtë histori suksesi në F1.”

Duesmann theksoi rritjen e rolit të elementëve elektrikë në njësitë e fuqisë dhe synimin për të drejtuar motorët me karburante plotësisht të qëndrueshme, si kyç në procesin e vendimmarrjes së markës. Motorët do të prodhohen në bazën e tyre Neuburg në Gjermani, të udhëhequr nga Adam Baker. Kompania tha se do të njoftojë zyrtarisht ekipin me të cilin do të jetë partner para fundit të vitit.

Audi kishte vendosur më parë një fokus qendror të aktiviteteve të saj të garave në makinat sportive, duke shijuar sukses të jashtëzakonshëm në Le Mans 24 Hours ku ka fituar 13 herë.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing