Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Pa asnjë tifoz në fushë dhe në mes të luftës, rikthehet gara e futbollit në Ukrainë

Sport  |  24.08.2022 Ora 19:50   
Për herë të parë që nga pushtimi i vendit nga Rusia, yjet e futbollit të Ukrainës do të dalin në fushë ndërsa Premier League e Ukrainës fillon sërish.
Të martën, Shakhtar Donetsk dhe Metalist 1925 Kharkiv filluan sezonin e ri me një barazim 0-0 në Kiev në Kompleksin Sportiv Kombëtar Olimpiyskiy.

Edhe pse stadiumi ka një kapacitet prej rreth 70,000, nuk kishte tifozë të pranishëm pasi liga merr masa sigurie për të mbrojtur civilët e saj nga sulmet e vazhdueshme të Rusisë.
Është një nga shumë masat paraprake të zbatuara për t'i mbajtur lojtarët dhe stafin sa më të sigurt që të jetë e mundur, duke përfshirë strehimoret e bombave dhe sirenat e sulmit ajror.

Por, pasi u detyrua të anulonte sezonin e kaluar në ligë më 24 shkurt për shkak të pushtimit, është një copëz e vogël normaliteti për popullsinë e rrethuar ukrainase.
"Ky do të jetë një kompeticion unik: do të ndodhë gjatë një lufte, gjatë agresionit ushtarak, gjatë bombardimeve," tha për Reuters Andriy Pavelko, kreu i Shoqatës së Futbollit të Ukrainës.

Pavelko shpjegoi gjithashtu se shumë në vijën e parë të ushtrisë ukrainase, përfshirë presidentin Volodymyr Zelensky, ishin një forcë kryesore lëvizëse pas shtytjes për kthimin e futbollit në vend.

Gazetari ukrainas i futbollit Andrew Todos mori pjesë në ndeshjen hapëse në Kiev, duke e përshkruar atmosferën si "surreale" dhe "më të qetë" sesa ndeshjet në të cilat ai shkoi gjatë pandemisë Covid-19.
Ikona e futbollit ukrainas Andriy Shevchenko thotë se sporti ka një rol të madh për të luajtur në bashkimin e njerëzve pas vendit të tij.
"Është shumë e rëndësishme për njerëzit, për pjesën tjetër të botës -- ne mund të dërgojmë mesazhin se Ukraina është atje," tha Shevchenko për CNN Sport në lidhje me perspektivën e rikthimit të futbollit vendas.
"Edhe nëse jemi në luftë brenda vendit, ne do të luftojmë sepse duam të jetojmë si vende normale, jetë normale."

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing