Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Përfaqësuesit e 5 vendeve largohen kur zyrtari rus flet në Bangkok

Të Tjera  |  22.05.2022 Ora 23:29   

Tajlanda mund të pretendojë "neutralitet" pas pushtimit rus të Ukrainës, por përfaqësuesit e 5 vendeve në një ngjarje të Bangkok sot sigurisht që nuk ishin.  Dy zyrtarë tajlandez dhe 2 diplomatë ndërkombëtarë i thanë Reuters se në takimin e ministrave të tregtisë Apec sot në Bangkok, përfaqësuesit e 5 vendeve u larguan kur po fliste ministri rus i zhvillimit ekonomik Maksim Reshetnikov.

 Të 5-të që u larguan ishin përfaqësues të Kanadasë, Zelandës së Re, Australisë, Japonisë dhe SHBA-së.

Përfaqësues nga 21 vende morën pjesë në takimin, i cili synon të diskutojë prosperitetin ekonomik.  Një burim i qeverisë tajlandeze tha se përfaqësuesit u larguan në shenjë proteste kundër pushtimit rus të Ukrainës.

Në të ardhmen, Tajlanda mund të ketë më shumë protesta si kjo.  Tajlanda është kryesuesi aktual i Apec dhe është planifikuar të mbajë një samit të liderëve të grupit në nëntor.  Raportohet se është e paqartë nëse presidenti rus Vladimir Putin do të jetë atje.

Takimi i Apec u mbajt në Qendrën e Konventave Centara Grand dhe Bangkok në Central World.

Kryeministri Prayut tha në fillim të këtij muaji se Tajlanda nuk do të zgjedhë një anë midis Rusisë dhe Ukrainës dhe do të mbetet politikisht neutral.  Pas Samitit Special ASEAN-SHBA në Uashington javën e kaluar, Prayut vazhdoi të përdorte gjuhë gjithnjë e më neutrale, që zyrtarët tajlandez kanë përdorur që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt.  Ai theksoi se SHBA dhe vendet e tjera të fuqishme duhet të fokusohen në përpjekjet "humanitare".

Edhe pse Tajlanda votoi në mars për një rezolutë të OKB-së që kërkonte që Rusia të tërheqë forcat nga Ukraina, Tajlanda megjithatë konfirmoi atë muaj se do të mbetet neutrale.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing