Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Katar 2022: Mes shqetësimeve të vazhdueshme për të drejtat e njeriut, shefi i Kupës së Botës premton se vendi pritës është 'tolerant' dhe 'mikëpritës'

Sport  |  30.11.2021 Ora 11:31   
Kur kanë mbetur më pak se një vit përpara fillimit të Kupës së Botës FIFA 2022, janë ngritur shqetësime të shumta vecmas sa i përket cështjeve humane dhe trajtimit të tyre nga vendi nikoqir, Katari, e sidomost me ligjet strikte të këtij vendi sa i përket homoseksualitetit.

Këto shqetësime, kanë thënë se ky vend ende nuk ka bërë përmirësimet e duhura, sa i përket kushtit të vënë, 11 vite më parë edhe kur fitoi të drejtën për të organizuar këtë kompeticionin, më i famshmi në botë sa i përket futbollit dhe jo vetëm.
Megjithëkëtë, Nasser Al Khater, shefi ekzekutiv i komitetit organizativ të turneut, këmbëngul se Katari është trajtuar "në mënyrë të padrejtë dhe të padrejtë" që kur fitoi të drejtën për të pritur turneun 11 vjet më parë.

"Ne e dimë se Kupa e Botës sjell me vete edhe cështje dhe obligime të tjera, por se autoritetet në këtë vend janë përpjekur për të respektuar të gjitha udhëzimet dhe rekomandimet e dhëna”, thanë organizatorët për CNN.
Ndër personat që ka dhënë më së shumti kritika për dhënien e së drejtës për organizim, një vendi nga Lindja e Mesme ka qenë futbollisti australian Josh Cavallo, i vetmi lojtar aktual që ka dalë haptazi si homoseksual.
Në fillim të këtij muaji, Cavallo tha se do të kishte "frikë" të luante në Katar, ku homoseksualiteti është i paligjshëm dhe dënohet me deri në tre vjet burg.

Por i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi në Katar. Ata kanë thënë se e mirëpresin futbollistin që të vijë dhe të shohë këtë vend edhe para se të mbahet Kupa e Botës dhe se askush nuk ndihet i kërcënuar dhe as i pasigurtë në këtë vend.
Al Khater tha se "Nocioni se njerëzit nuk ndihen të sigurt këtu është i pavërtetë. Unë e kam thënë këtë më parë dhe po jua them përsëri, të gjithë janë të mirëpritur këtu. Të gjithë janë të mirëpritur këtu dhe të gjithë do të ndihen të sigurt këtu. Katari është një vend tolerant, është një vend mikpritës, është një vend mikpritës”.

Në tetor, tifozi uellsian i futbollit James Brinning i tha CNN Sport se ai "nuk do të ndihej i sigurt" duke udhëtuar në Katar nëse Uellsi kualifikohej në Kupën e Botës për shkak të seksualitetit të tij.

Kjo nuk është hera e parë që ligjet anti-LGBT kanë qenë një shqetësim rreth një turneu të madh të futbollit.
Në qershor, organi qeverisës i futbollit evropian UEFA refuzoi një kërkesë për të ndriçuar Allianz Arena të Mynihut me ngjyrat e ylberit për ndeshjen e Euro 2020 midis Gjermanisë dhe Hungarisë, pas një ligji anti-LGBT të miratuar nga parlamenti i Hungarisë.
Më pas, përpara Kupës së Botës 2018, Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar paralajmëroi përpara turneut se anëtarët e komunitetit LGBT përballen me "rrezik të rëndësishëm" kur udhëtojnë në Rusi.

Dhe futbolli nuk është i vetmi komunitet sportiv që ngre shqetësime për ligjet e Katarit kundër homoseksualitetit. Përpara Çmimit të Madh të Katarit të Formula 1 më 21 nëntor, Lewis Hamilton, i cili do të vazhdonte të fitonte garën, u lavdërua gjerësisht për mbajtjen e një helmete me Flamurin e Progresit të Krenarisë -- një version i ridizajnuar dhe më gjithëpërfshirës i flamurit tradicional të ylberit -- e cila ishte e zbukuruar me fjalët "Ne qëndrojmë së bashku".
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing