Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Pfizer- Bio NTech më efikase kur doza e dytë merret pas 8 javësh

Covid-19  |  23.07.2021 Ora 10:48   
Një afat kohorë  më i gjatë midis dozave të para dhe të dyta të vaksinës Pfizer-BioNTech për  Covid 19,  e bën sistemin imunitar të trupit të prodhojë më shumë antitrupa që luftojnë infeksionin, kanë zbuluar studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar.
 
Ekspertët thonë se gjetjet mbështesin vendimin e Mbretërisë së Bashkuar për zgjatjen e intervaleve të dozimit nga rekomandimi fillestar prej tre javësh.
 
Një afat kohorë prej tetë javëve duket të jetë e duhura për të trajtuar variantin Delta.
 
Mbretëria e Bashkuar fillimisht zgjati afatin kohorë të dozimit në 12 javë në fund të vitit 2020.
 
Por ndërsa programi i vaksinimit është shpërndarë nëpër grupmoshat  mbi 18 vjeç, tani rekomandohet që doza e dytë të merret pas tetë javësh nga ajo e para.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Covid-19

Marketing