Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Shumica e fazanëve të shitur për ushqim 'përmbajnë plumb toksik'

Të Tjera  |  24.02.2021 Ora 10:54   

Pothuajse të gjithë fazanët e shitur për ushqim në Mbretërinë e Bashkuar përmbajnë plumb toksik, kështu kanë zbuluar shkencëtarët. Zbulimi vlen për një vit, në një tranzicion pesë-vjeçar në municione jo-toksike të gjahut,  një lëvizje e mbështetur nga nëntë organizata të qitjes në Mbretërinë e Bashkuar.
 
Nga 180 zogj të ekzaminuar nga shkencëtarët, 179 u qëlluan me plumb. Një grup qitjeje tha që gjetja e alternativave humane dhe efektive për të udhëhequr do të kërkonin kohë.


"Ne e nxorëm të shtënën dhe e dërguam atë për analiza dhe 99% e municionit që nxorëm ishte plumb", tha Prof Debbie Pain, nga Universiteti i Kembrixhit. "Pra, me të vërtetë kjo nuk ka rënë aspak që kur organizatat e qitjes nënshkruan ndalimin vullnetar."- ka thënë ai.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing