Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Messi thyen rekordin e Pele-s në fitoren e Barcelonës

Sport  |  23.12.2020 Ora 11:05   
Lionel Messi shënoi golin e tij të 644 për Barcelonën gjatë fitores së skuadrës së tij ndaj Real Valladolid për të thyer rekordin e Pele-s me më shumë gola për një klub.

 Sulmuesi argjentinas Messi, 33 vjeç, shënoi të tretin e Barcës në portën e portierit Jordi Masip.

Messi krijoi golin e parë kur krosimi i tij drejtohej nga Clement Lenglet dhe filloi lëvizjen për të dytin, i përfunduar nga Martin Braithwaite.

Messi gjithashtu goditi shtyllën nga gjuajtja e lirë.

Braziliani Pele shënoi 643 gola në 19 sezone për Santos në atdheun e tij midis 1956 dhe 1974.

 Messi, i cili shënoi golin e tij të parë për Barcën në 2005 dhe ka vazhduar të fitojë 10 tituj në La Liga dhe katër Liga të Kampionëve, është jashtë kontratës në fund të sezonit dhe në gjendje të flasë me klube të tjera nga janari.

Në gusht, ai tha se donte të ushtronte klauzolën në marrëveshjen e tij për të cilën ai tha se e lejon atë të largohej në një transferim falas, por Barcelona refuzoi, duke thënë se klauzola e tij e lirimit prej 700 milion euro (624 milion £) duhej të përmbushej.

Në fillim të kësaj jave, Messi tha që incidenti bëri që ai të kishte "një kohë shumë të keqe në verë", megjithëse ai ishte në një formë të shkëlqyer kundër Valladolid të Martën, duke frymëzuar një fitore që e çoi Barcelonën në vendin e pestë, tetë pikë prapa liderit Atletico Madrid ./radioplus
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing