Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Mikel Arteta ka bërë një gabim transferimi në Arsenal

Sport  |  10.11.2020 Ora 16:54   
Tony Adams ka kritikuar vendimin e Mikel Arteta-s për të humbur "një nga portierët më të mirë në vend" duke shitur Emiljano Martinez në afatin e verës.

Martinez bëri përshtypje të mira për Gunners sezonin e kaluar pas një dëmtimi në fund të sezonit të numrit 1 Bernd Leno, duke luajtur një rol jetik në triumfin e klubit në Kupën FA.

Por pasi u bë e qartë që Arteta nuk do t'i jepte minutat e ekipit të parë që donte, Martinez kërkoi një largim nga Emirates.

Portieri argjentinas u bashkua me Aston Villa-n për një tarifë që u rrit në 20 milion £ dhe ka bërë përshtypje në shtatë ndeshjet e tij të para të ligës për klubin, duke mbajtur katër herë të pa prekur.

Ndërkohë, Arsenali ka mbajtur vetëm dy herë të pastër këtë sezon me Leno mes posteve - dhe Adams këmbëngul se Martinez duhet të kishte qëndruar si zgjedhja e parë e Gunners.

Ish kapiteni i Arsenalit i tha Sky Sports: "Unë gjithmonë thoja nëse Arsenal dëshiron të fitojë përsëri kampionatin ata kanë nevojë për portierin më të mirë dhe për mua, Leno nuk është portieri më i mirë.

"Unë kam vënë në pikëpyetje kur Martinez po lirohet. Ky ishte një gabim për mua. Unë mendoj se ai është rritur dhe ai performoi shkëlqyeshëm sezonin e kaluar.

"Pse ju - një klub që dëshiron të fitojë kampionatin - lejon të shkojë një nga portierët më të mirë në vend? Unë nuk e shoh atë si një vendim të mirë."

Martinez bëri një debutim në ëndërr për Villa-n në shtator, duke ruajtur një penallti dhe duke mbajtur një gol të pastër në fitoren 1-0 ndaj Sheffield United.

Në dritën e performancave të tij, 28-vjeçari - i cili paraqiti për vendin e tij në nivelin nën-17 dhe nën-20 - është thirrur për ekipin e të moshuarve në Argjentinë.

Ai mund të bëjë debutimin e tij të shumëpritur në kualifikuesin e Kupës së Botës në shtëpi me Paraguain të Premten ose jashtë në Peru të Mërkurën e ardhshme./radioplus
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing