Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Kush do të kurorëzohet mbreti evropian?

Sport  |  11.08.2020 Ora 10:53   
Gjërat kanë ndryshuar në të gjithë botën kohët e fundit, dhe futbolli nuk bën përjashtim. Kampionët e rinj evropianë duhet të ishin kurorëzuar më 30 maj, por shpërthimi i koronavirusit prishi planet e tilla.

Tani, megjithatë, UEFA Champions League ka rifilluar pas një ndërprerjeje të detyruar. Bayern Munich, Barcelona, ​​Olympique Lyon dhe Manchester City i kanë të gjitha biletat e tyre për në çerekfinale në fundjavë, duke sjellë në fokus më të mprehtë turneun e finaleve në kryeqytetin portugez të Lisbonës. Gjatë 11 ditëve, do të gjendet një pasardhës i kampionëve në ikje, Liverpool.

Rruga drejt titullit:

Çerekfinale

12 Gusht: Atalanta - Paris Saint-Germain

13 Gusht: RB Leipzig - Atletico Madrid

14 Gusht: Barcelona - Bayern Munich

15 Gusht: Manchester City - Olympique Lyon

Gjysmë-finale

18 Gusht: Atalanta / Paris Saint-Germain - RB Leipzig / Atletico Madrid

19 Gusht: Barcelona / Bayern - Manchester City / Lyon

Finalja

23 GUSHT
(Të gjitha ndeshjet fillojnë në ora 21:00 me kohën lokale)

Ku do të luhet turneu?

Vendet për këtë turne janë Benfica Estadio do Sport Lisboa e Benficës (e njohur edhe si Estadio da Luz), e cila do të presë në finale, dhe Estadio Jose Alvalade nga rivalët vendas Sporting.

Historia deri më tani:

Mbretërit kontinentalë  Liverpool u eliminua  në 1/16  e fundit në rrethana dramatike. The Reds humbën ndeshjen e parë 1-0 në shtëpin e  Atleticos dhe duke humbur 3-2 në terrenin shtëpiak në ndeshjen e dytë, me katër nga pesë golat që arritën në kohën shtesë.

Kampionët e rekordeve Real Madrid dhe skuadra e Juventusit kryesuar nga Cristiano Ronaldo gjithashtu janë eleminuar. Skuadra spanjolle humbi 2-1 si në shtëpi ashtu edhe jashtë ndaj Manchester Cityt në 1/16-tën e fundit, ndërsa Juve u mposhtën befasisht nga Lyon me golat e miqve pas një humbje 1-0 jashtë dhe fitores 2-1 në ndeshjen e dytë në shtëpi./radioplus
 

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing