Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Pioli: 'I bindur se Zlatan do të qëndrojë'

Sport  |  10.08.2020 Ora 13:54   
Trajneri i Milanit, Stefano Pioli është ‘i bindur’ se Zlatan Ibrahimoviç duhet të qëndrojë në San Siro dhe mendon se Gianluigi Donnarumma është mes katër portierëve më të mirë në botë ’.

Trajneri 54-vjeçar u konfirmua deri në qershor të 2022 pas një gjysme të dytë të suksesshme të fushatës 2019-20.

Duke parë mbrapa sezonin, Pioli ishte krenar për rezultatet në vitin 2020 dhe tha se kishte një ndryshim të dukshëm në Milano kur Zlatan arriti në janar.

“Në vitin 2020, vetëm Atalanta fitoi më shumë pikë. Ne vetëm humbëm derbin, pas një gjysmë të shkëlqyer të parë, "tha Pioli për La Repubblica.

“Jo gjithçka kalon pa probleme në një sezon. Por ai i bën gjithçka të lehtë.

"Është e gabuar t'i referohemi moshës së tij, ai është 100% profesionist. Ai u mësoi lojtarëve të rinj për seriozitetin, konkurrencën në çdo seancë të vetme stërvitore.

"Ai është i pari që arrinë dhe i fundit që u largohet. Këto janë sinjale të forta. Zlatan ka shumë respekt për rolet. Ai ka ngritur konkurrencën.

38-vjeçari është në bisedime me Milanin për të ardhmen e tij në San Siro dhe Pioli dëshiron që ai të qëndrojë për 2020-21.

"Ne të gjithë jemi të bindur se ai duhet të vazhdojë me ne."

Portieri Gianluigi Donnarumma, që ka luajtur 16 herë për Italin, ka luajtur 203 herë për Milanin tashmë me 21 vjet dhe Pioli vlerësoi të riun.

“Në moshën 21 vjeç, ai tashmë ka fituar përvojë. Në lojërat e fundit ai ishte madje kapiteni ynë, ”tha Pioli. "Ai është ndër tre ose katër portierët më të mirë në botë."/radioplus
 

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing