Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Guinea e Re ka diversitetin më të lartë të bimëve të çdo ishulli në botë, kanë zbuluar botanistët.

Të Tjera  |  07.08.2020 Ora 10:33   
Guinea e Re ka diversitetin më të lartë të bimëve të çdo ishulli në botë, kanë zbuluar botanistët.

Inventari i parë i plotë i bimëve në ishullin më të madh tropikal në botë zbulon një thesar të florës.

Më shumë se 13,000 specie mund të gjenden në Guinea e Re, duke filluar nga orkide të vogla deri tek farat gjigande të pemëve, dy të tretat e të cilave nuk ekzistojnë diku tjetër.

Gjetjet, të botuara në Nature, do të përdoren për të mbrojtur "një nga të panjohurat e fundit për shkencën".

Identifikimi dhe emërtimi i bimëve është hapi i parë drejt ruajtjes dhe mbrojtjes së bimëve të Guinesë së Re, tha Dr Tim Utteridge nga Kopshtet Botanike Mbretërore, Kew.

"Nëse i humbasim ato, nuk ka asnjë mënyrë që t'i rivendosim ato nga kudo tjetër, sepse ato thjesht nuk gjenden jashtë ishullit," tha ai.

"Ne kemi një përgjegjësi të vërtetë për të ruajtur këtë jetë unike bimore.
Guinea e Re është shtëpia e disa prej ekosistemeve më të ruajtura në planet, duke përfshirë mangroves bregdetare, hapësirat e mëdha të pyjeve tropikale të shiut dhe kullotave alpine.

Komentet

Marketing

Tjera në Të Tjera

Marketing