Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Pas Apple edhe pronari i ZARA-s i interesuar për Manchester United

Sport  |  24.11.2022 Ora 16:29   
Amancio Ortega, themeluesi i markës së veshjeve Zara dhe njeriu i 19-të më i pasur në botë, thuhet se ka shprehur interesim për të blerë Manchester United.

Pronarët aktualë të United, familja Glazer, i vendosën miliarderët e tjerë në alarm në fillim të kësaj jave, kur zbuluan se tani janë të hapur për të shitur klubin.

Tani, Manchester Evening News ka detajuar se Ortega 'tashmë folur me drejtuesit e Old Trafford' për të blerë United.
Në një ditë kur u zbulua se Apple është e interesuar të blejë Manchester United në një marrëveshje prej 5.8 miliardë funtesh, lajmet e interesit të raportuar nga Ortega do të intrigojnë tifozët e dëshpëruar për të parë fundin e mbretërimit të Glazers.

Ortega është 86 vjeç dhe është raportuar t’i ketë 61.3 miliardë dollarë, sipas listës së miliarderëve të Forbes.
Miliarderi spanjoll i modës nuk ka përvojë të mëparshme në drejtimin e një ekipi sportiv dhe në vend të kësaj ka bërë paratë e tij në pasuri të paluajtshme dhe modë.

Ai zotëron 59 për qind të perandorisë së veshjeve Inditex, të cilën e filloi në 1975 dhe vitin e kaluar emëroi vajzën e tij, Maria Ortega Perez, si kryetare të Zara.

Ortega, i cili ka tre fëmijë, do të përfaqësonte një ndryshim nga familja Glazer, e cila ka në pronësi të Manchester United që nga viti 2005.

Një çështje kryesore me të cilën përballet kushdo që blen United është Old Trafford, stadiumi ikonë i klubit. Vendi ka kohë që ka nevojë për një rinovim për të konkurruar me klubet më të mëdha në mbarë botën.
 
Kuptohet se rindërtimi i stadiumit do të kushtojë afërsisht 1.5 miliardë funte, duke e bërë atë terrenin më të shtrenjtë të futbollit në botë – përpara stadiumit të ri të Tottenhamit prej 1 miliardë funtesh.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing