Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Këpucët e vrapimit Cloudprime do të përfshijnë shkumë me bazë karboni të “kapur”

Sport  |  25.09.2022 Ora 12:57   

Edhe pse tani ka një numër sistemesh që “kapin” emetimet e karbonit nga pirgjet e tymit, shumë njerëz mund të pyesin, për çfarë përdoret ai karboni i kapur?  Epo, kompania zvicerane On po prodhon këpucë nga këto gjëra.

Më konkretisht, On po përdor shkumë etilen vinyl acetate (EVA), me prejardhje nga karboni CleanCloud në pjesën e mesme të këpucëve të saj të ardhshme të vrapimit Cloudprime.  Zakonisht, ajo pjesë e këpucëve do të jetë prej shkume me bazë nafte, prodhimi i së cilës në fakt kontribuon në emetimet globale të karbonit.

Në partneritet me On janë kompania amerikane e “kapjes” së karbonit LanzaTech, prodhuesi austriak i plastikës Borealis dhe firma franceze inxhinierike Technip Energies.

Prodhimi i shkumës CleanCloud fillon me një sistem LanzaTech që kap emetimet e gazit të monoksidit të karbonit nga burime të tilla si fabrikat e çelikut.  Në një proces fermentimi të patentuar, "bakteret e zgjedhura posaçërisht dhe që ndodhin natyrshëm" më pas e shndërrojnë atë gaz në etanol të lëngshëm.  Më pas, Technip dehidraton atë etanol, pas së cilës Borealis e polimerizon atë në formën e peletave të vogla plastike.  Më pas përdor ato fishekë në prodhimin e shkumës.

Dhe ndërsa pjesa e mesit do të jetë e vetmja pjesë e këpucës që do të përfshijë shkumën CleanCloud me karbon të kapur, planet kërkojnë që komponentët e tjerë të bëhen nga materiale të tjera "të gjelbërta".

 Thonja e jashtme, për shembull, do të përbëhet nga poliuretani termoplastik (TPU), i cili riciklohet kimikisht nga mbetjet plastike pas konsumit nga startupi Novoloop me bazë në Kaliforni.  Dhe nëse gjithçka shkon sipas planit, pjesa e sipërme do të përbëhet nga një tekstil me bazë poliesteri që rrjedh nga emetimet e karbonit, i prodhuar nga kompania franceze Fairbrics.

 Aktualisht nuk ka asnjë fjalë se kur këpucët e vrapimit Cloudprime do të jenë të disponueshme në treg, ose me çfarë çmimi.  Ndërkohë, blerësit e mundshëm mund të dëshirojnë të kontrollojnë këpucët ekzistuese të bëra nga algat dhe misri.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing