Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Vjena rimerr titullin e qytetit më të mirë për të jetuar në botë

Të Tjera  |  23.06.2022 Ora 10:48   
Kryeqyteti austriak, Vjena, është rikthyer si qyteti më i mirë për të etuar në botë, sipas një raporti vjetor nga Economist.
Vjena rrëmbeu vendin e parë nga qyteti i Zelandës së Re Auckland, i cili ra në vendin e 34-të për shkak të kufizimeve të pandemisë së koronavirusit, sipas raportit të njësisë së inteligjencës Economist të publikuar sot e enjte.

“Vjena, e cila ra në vendin e 12-të në renditjen tonë në fillim të vitit 2021 pasi muzetë dhe restorantet e saj u mbyllën, që atëherë është rikthyer në vendin e parë, pozicionin që mbajti në 2018 dhe 2019”, thuhet në raport.

“Stabiliteti dhe infrastruktura e mirë janë bukuritë kryesore të qytetit për banorët e tij, të mbështetur nga një kujdes i mirë shëndetësor dhe shumë mundësi për kulturë dhe argëtim.”

Melburni ka ruajtur vendin e tij si një nga qytetet më të mira për të jetuar në botë, duke u renditur në vendin e 10-të, pasi kryeqytetet e tjera australiane dolën nga top 10-shi global. Vitin e kaluar Brisbane, Adelaide dhe Perth ishin të gjitha në 10-shen e parë, por kanë rënë në vendin e 27-të, 30 dhe 32 respektivisht.

Kryeqyteti ukrainas, Kievi, nuk u përfshi këtë vit pasi Rusia pushtoi vendin në fund të shkurtit, ndërsa qytetet ruse Moska dhe Shën Petersburg ranë në renditje për "censurën" dhe ndikimin e sanksioneve perëndimore.

Kryeqyteti austriak u pasua nga kryeqyteti danez, Kopenhagen dhe Cyrihu i Zvicrës. Qyteti tjetër zviceran Gjeneva doli i gjashti, Frankfurt i Gjermanisë i shtati dhe Amsterdami i Holandës i nënti.

Kanadaja gjithashtu bëri përparim në këtë renditje. Calgary doli në vendin e tretë të përbashkët, i ndjekur nga Vancouver në vendin e pestë dhe Toronto në të tetin.

Osaka e Japonisë dhe Melburni i Australisë ndanë vendin e 10-të. Kryeqyteti i Francës, Parisi, doli i 19-ti, 23 vende më lart nga viti i kaluar. Kryeqyteti belg, Brukseli, ishte i 24-ti, menjëherë pas Montrealit të Kanadasë.

Kryeministri i Victoria, Daniel Andrews, tha se renditja tregon se Melburni është kthyer në skenën botërore pas viteve të bllokimeve dhe kufizimeve të Covid-19.

“Është e vështirë të marrësh një tavolinë në një restorant, është e vështirë të marrësh një dhomë në një hotel”, u tha Andrews gazetarëve të enjten.

“Qyteti është kthyer. Ne po lulëzojmë dhe viktorianët mund të jenë shumë krenarë për atë që kanë arritur.”
 
Melburni mbajti titullin e qytetit më të mirë për të jetuar në botë për shtatë vjet nga viti 2011, përpara se të rrëzohej në vitin 2018 nga kryeqyteti austriak, Vjena.

Rënia e Auckland-it në renditje pasqyroi ndryshimin e peizazhit të pandemisë së koronavirusit gjatë vitit të kaluar, me vaksinimin që lejoi shumë gjëra të rihapen.

Ndërsa u degradua për kufizimet e saj për Covid këtë vit, ata ishin përgjegjës që ajo të fitonte vendin e parë në 2021, me Economist duke thënë në atë kohë: “Bllokimi i ashpër i Zelandës së Re lejoi shoqërinë e tyre të rihapte dhe u mundësoi qytetarëve të qyteteve si Auckland dhe Wellington të shijoni një mënyrë jetese që dukej e ngjashme me jetën para pandemisë.”

Më troç, reporteri i politikës Thomas Coughlan tha atëherë se: "Unë mendoj se nuk ka asnjë pandemi këtu, kështu që teknikisht është më e lehtë të jesh gjallë këtu kundrejt të vdekurit diku tjetër."

Në renditjen e këtij viti, kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar, Londra, ishte qyteti i 33-të më i përshtatshëm për jetë në botë, pesë vende pas Mançesterit në vendin e 28. Barcelona e Spanjës dhe Madridi dolën respektivisht në vendin e 35-të dhe të 43-të. Milani i Italisë u rendit në vendin e 49-të, qyteti amerikan i Nju Jorkut në vendin e 51-të dhe Pekini i Kinës u rendit i 71-ti.

Kryeqyteti i Libanit, Bejruti, i cili u shkatërrua nga një shpërthim porti i vitit 2020 dhe po lufton me një krizë të dëmshme financiare, nuk u përfshi në renditjen e destinacioneve të biznesit.

As Kievi, pasi pushtimi rus më 24 shkurt e detyroi Economist të anulonte studimin e tij të qytetit. Kryeqyteti i Rusisë, Moska, e pa renditjen e tij në rënie me 15 vende, ndërsa Shën Petersburgu ra me 13 vende.

"Rritja e censurës shoqëron konfliktin e vazhdueshëm," vuri në dukje raporti. “Qytetet ruse po shohin gjithashtu kufizime në kulturë dhe mjedis si rezultat i sanksioneve ekonomike perëndimore.”

Qytetet e tjera në Evropën Lindore u konsideruan më pak të qëndrueshme pas "tensioneve të ngritura diplomatike" për shkak të luftës në Ukrainë.

Kryeqyteti i Sirisë së shkatërruar nga lufta, Damasku, ruajti vendin e tij si qyteti më pak i mirë për të jetuar në të gjithë planetin.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing