Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Në kujtim të Kobe Bryant: IKONA DHE SENSACIONI NDËRKOMBËTAR

Sport  |  26.01.2022 Ora 17:38   

Kanë kaluar zyrtarisht dy vjet nga dita që të gjithë të apasionuarit pas basketbollit u tronditën.  Dita kur bota ishte dëshmitare e lajmit të tmerrshëm se Kobe Bryant dhe vajza Gigi kishin vdekur tragjikisht pasi ishin viktima në një përplasje helikopteri.  Mediat sociale u ndezën me lajmet dhe shumë emocione kishin trazuar NBA.  Një ikonë e shumë aspekteve kishte humbur dhe bota ra e goditur nga pikëllimi.

Ndikimi që mbajti Kobe Bryant ishte më shumë se vetëm loja, ai ishte një sensacion ndërkombëtar.

Karriera e Kobe në basketboll është ajo që mund të ndahet në shumë mënyra.  Ai u bashkua me ligën në moshën 19-vjeçare dhe u largua në moshën 37-vjeçare. Me një mesatare të përgjithshme prej 25 pikësh për lojë në karrierën e tij, Kobe arriti të largohej i 3-ti në listën e kosh-shënuesve duke kaluar Michael Jordan në vitin 2014. 

I njohur si Black Mamba, Kobe u dallua si një njeri që ishte i aftë intelektualisht, duke u përpjekur të mësonte gjuhë të reja për të qenë në gjendje të bisedonte dhe ndonjëherë të frikësonte lojtarët ndërkombëtarë.  Nuk kishte pengesa për mbretërimin e tij.  Lojtarë si LeBron James, Kevin Durant Steph Curry dhe të tjerë ishin produkte të këmbënguljes së tij.  Ai i frymëzoi lojtarët brenda dhe jashtë fushës, për të pasur një "mentalitet Mamba", duke i nxitur lojtarët që thjesht të bëjnë më shumë.

Trashëgimia e Kobe është ajo që nuk kaloi kufij.  Ndërsa ngjitej në majat e një karriere legjendare basketbolli, atij iu hapën dyert për të vazhduar suksesin e tij në përpjekje të tjera.  Ashtu si këmbëngulja e tij në fushë, aftësia e tij jashtë fushës kërkonte edhe udhëheqje.  Me një kombinim të fuqisë së tij prej ylli, mbështetjes financiare dhe dëshirës së përgjithshme për të parë rritje, Bryant u konsiderua një humanitar që kontribuonte në një sërë kauzash të admirueshme.

Kampioni 5x i NBA-së përdori platformën e tij për të folur kundër padrejtësive brenda botës shumë herë.  Ai foli kundër Luftës në Darfur në vitin 2008, ai luajti një rol aktiv në mbledhjen e parave për ndërgjegjësimin për kancerin dhe së bashku me gruan e tij Vanessa, ata krijuan Fondacionin e Familjes Kobe dhe Vanessa Bryant për të ndihmuar të rinjtë e pastrehë të ndërtojnë jetë të vetë-mjaftueshme.

Kobe ishte më shumë se një lojtar, ai ishte një lider në çdo kuptim të fjalës.

Nga shumë të bëmat për të cilat Bryant u njoh më shumë, një që erdhi si tronditëse kur u njoftua për herë të parë ishte çmimi Oscar i fituar nga Kobe për filmin e shkurtër të animuar më të mirë në vitin 2018, për "Dear Basketball".  "Dear Basketball" ishte një film i animuar që bazohej në poemën e Kobe që ai shkroi ndërsa shpalli pensionimin e tij.

Pas fitimit të Oscar-it, Kobe po punonte gjithashtu në një shfaqje të titulluar "Detail", ku ai dha një analizë të thellë mbi lojtarët në lojën e sotme.  Duke bërë kaq shumë për yjet e sotëm të NBA,  me dijeninë e tij dhe menjëherë më pas ai mori një numër të madh kërkesash prej tyre për t'u stërvitur me të jashtë sezonit. 

Kobe besonte në rritjen dhe ndikimin që krijoni nga ajo që bëni, ndikimi i tij nuk do të harrohet kurrë.  Shpirti i tij jeton në lojtarët që ai frymëzoi, në ekipin që përfaqësonte dhe në familjen e lënë pas.  Më 26 janar 2020, ne humbëm një legjendë, por trashëgimia e tij vazhdon.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing