Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Viti 2021, ishte viti i gjashtë më i ngrohtë i regjistruar që nga 1880

Të Tjera  |  14.01.2022 Ora 12:31   
Viti 2021, ishte viti i gjashtë më i ngrohtë i regjistruar, sipas një analize të temperaturës globale të publikuar të enjten nga dy agjenci qeveritare amerikane.
Të dhënat më të fundit, të përpiluara nga NASA dhe Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA), nënvizojnë krizën globale të klimës.

2021 është i lidhur me vitin 2018 për të gjashtin më të ngrohtë, sipas NASA-s, e cila përdor një periudhë bazë 30-vjeçare.
Një analizë e veçantë nga NOAA tregoi se temperaturat mesatare të vitit 2021 ishin 1.51 gradë Fahrenheit (0.84 Celsius) mbi mesataren e shekullit të 20-të, duke e vendosur vitin e kaluar në vendin e gjashtë më vete, përpara vitit 2018.

Ndikimi i rritjes së temperaturave globale është ndjerë në vitet e fundit, duke përfshirë zjarret rekord në të gjithë Australinë dhe Siberinë
Kjo është pjesë e një tendence afatgjatë të ngrohjes që tregon shenja të përshpejtimit, thanë zyrtarët.

Të dhënat treguan se nëntë vitet 2013-2021 renditen të gjitha ndër 10 më të nxehtat që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave në 1880.
"Është sigurisht më ngrohtë tani se në çdo kohë në të paktën 2000 vitet e fundit, dhe ndoshta shumë më gjatë," tha Russell Vose, shefi i monitorimit të klimës për NOAA.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing