Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Tel Aviv qyteti më i shtrenjtë për të jetuar

Të Tjera  |  02.12.2021 Ora 12:27   
Tel Avivi është emëruar si qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, pasi inflacioni në rritje dhe problemet e zinxhirit të furnizimit rriten çmimet globalisht.

Qyteti izraelit doli në krye për herë të parë në një sondazh nga Economist Intelligence Unit (EIU), duke u ngjitur nga vendi i pestë vitin e kaluar dhe duke e shtyrë Parisin në vendin e dytë së bashku me Singaporin.

Damasku, në Sirinë e shkatërruar nga lufta, ruajti vendin e tij si më i liri në botë.

Anketa krahason kostot në dollarë amerikanë për mallra dhe shërbime në 173 qytete.
EIU tha se të dhënat e mbledhura në gusht dhe shtator treguan se mesatarisht çmimet ishin rritur 3.5% në terma të monedhës vendase - norma më e shpejtë e inflacionit e regjistruar gjatë pesë viteve të fundit.
Transporti ka shënuar rritjet më të mëdha të çmimeve, ku kostoja e një litri benzinë ​​është rritur mesatarisht me 21% në qytetet e studiuara.

Sondazhi zbuloi se Tel Avivi ishte qyteti i dytë më i shtrenjtë për alkool dhe transport, i pesti për sendet e kujdesit personal dhe i gjashti për rekreacion.

"Tel Avivi do të bëhet gjithnjë e më i shtrenjtë, ashtu si i gjithë vendi po bëhet më i shtrenjtë," tha kryetari i këtij qyteti.
Vitin e kaluar, Parisi, Cyrihu dhe Hong Kongu ndanë vendin e parë të përbashkët në sondazhin e EIU. Cyrihu dhe Hong Kongu ishin të katërt dhe të pestë këtë vit, të ndjekur nga Nju Jorku, Gjeneva, Kopenhaga, Los Angeles dhe Osaka.
Teherani u ngjit më së shumti në renditje, duke u kërcyer nga e 79-ta në të 29-ën, teksa sanksionet ekonomike të SHBA-së vazhduan të shkaktojnë mungesë mallrash dhe rritje të çmimeve të importit në Iran.
EIU tha se renditja vazhdon të jetë e ndjeshme ndaj ndryshimeve të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing