Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

p

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Pesë qytetet me ajrin më të pastër në Evropë

Vendi  |  04.12.2023 Ora 8:39   

Ndotja e ajrit, për fat të keq, është një problem i madh në shumë metropole botërore, përfshirë edhe kryeqytetin tonë

Disa qytete në botë janë jashtëzakonisht të ndotura dhe cilësia e ajrit në to paraqet rrezik për shëndetin si për popullatën vendase ashtu edhe për turistët.

Megjithatë, disa qytete të mëdha ende mund të mburren me ajër të pastër për shkak të mjedisit më të gjelbër dhe rregulloreve më të rrepta mjedisore.

Ne na pëlqen të vizitojmë qytete të tilla dhe, sipas portalit thetravel.com, këto janë pesë qytete të mëdha në Evropë me cilësinë më të mirë të ajrit, transmeton Telegrafi.

5. Goteborgu (Suedi)

Goteborgu është qyteti i dytë më i madh në Suedi, dhe ndodhet në bregun perëndimor të këtij vendi. Qyteti ka një dendësi të ulët të popullsisë, gjë që ndihmon në mbajtjen e ajrit mesatarisht të pastër dhe të sigurt për të marrë frymë.

Faktorë të tjerë, si ajri nga bregu perëndimor, parqet dhe kopshtet e shumta, pemët në rrugë dhe ligjet për mbrojtjen e mjedisit, ndihmojnë për të mbajtur cilësinë e ajrit në Goteborg në nivelin më të lartë të mundshëm.

4. Cyrihu (Zvicër)

Cyrihu është një qytet piktoresk në anën veriore të liqenit të Cyrihut në Zvicër dhe është qyteti më i madh në vend. Qyteti, përveç bukurisë së tij menjëherë të habitshme, është qendra kryesore financiare në zemër të Evropës dhe qyteti më i famshëm në vend.

Cyrihu ka qenë në listën e qyteteve me ajrin më të pastër në botë për disa dekada. Ndërsa turistët dynden për të parë elegancën e qytetit, cilësia e ajrit sjell vetëm një përfitim shtesë.

3. Helsinki (Finlandë)

Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Finlandës është gjithashtu qendra sociale, kulturore dhe politike e vendit. Ajri në Helsinki është i pastër, i përshtatshëm për frymëmarrje dhe konsiderohet si një nga më të sigurtit në botë për njerëzit. Pyjet e shumta që rrethojnë vendin janë pjesërisht përgjegjës për këtë cilësi ajri.

Helsinki është gjithashtu një nga qytetet më të këndshme në botë për të jetuar dhe cilësia e ajrit është sigurisht një nga faktorët që njerëzit marrin parasysh kur vendosin nëse do të jetojnë atje.

2. Vjena (Austri)

Vjena është e madhe, ka rreth 2 milionë banorë, por kjo nuk e ka penguar të jetë një nga qytetet me ajrin më të pastër në botë. Qyteti ende krenohet me një indeks mbresëlënës të cilësisë së ajrit, i cili konsiderohet mjaft i sigurt për banorët vendas dhe turistët.

Përveçse është një nga qytetet me ajrin më të pastër në botë, Vjena njihet edhe si një nga kryeqytetet më të bukura, qyteti me tregun më të madh të Krishtlindjeve në botë dhe një qytet plot me muze me famë botërore si p.sh. Albertina.

1. Reykjaviku (Islandë)

Pavarësisht se është qyteti më i madh në Islandë dhe vendi ku zhvillohen ngjarjet nga më të ndryshmet, Reykjavík mbetet një nga qytetet më të sigurta në botë për të marrë frymë thellë pa frikë se mushkëritë tuaja do të kontaminohen nga ndotja.

Reykjavik është gjithashtu një nga qytetet më të pastra dhe më të gjelbër në planet, duke e bërë atë një qendër të turizmit global. Nëse jeni duke kërkuar për një qytet të rastësishëm dhe të bukur me ajër jashtëzakonisht cilësor, Reykjavik është vendi i duhur për ju. /Telegrafi/

Komentet

Marketing

 

Tjera në Vendi

Marketing