Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Në raste të tilla UEFA tregohet e rreptë, dënimi që pritet të marrin rumunët pas thirrjeve nacionaliste

Sport  |  13.09.2023 Ora 9:15   
Ndeshja mes Rumanisë dhe Kosovës ka zgjatur rreth tre orë, pasi është ndërprerë që në minutën e 18-të.

Tifozët vendas shpalosën banderola të shkruara ‘Kosova është Serbi’ dhe bënin thirrje të tilla në kor.

Kjo ka bërë që gjyqtari kryesor të ndërpresë ndeshjen dhe t’i dërgojë futbollistët në zhveshtore ku qëndruan për 50 minuta.
Megjithatë ndeshja vazhdoi në fund dhe rumunët ndalën pikët e plota në Arena Nacionala në Bukuresht pasi fituan me rezultat 2-0.
Por rumunët nuk pritet të shpëtojnë lehtë pasi shtëpia më e madhe e futbollit evropian UEFA do t’i dënojë ata pasi nuk bëjnë tolerime në raste të tilla.

Rumania rrezikon një dënim me të holla nga 20 mijë deri në 100 mijë euro, por jo vetëm kaq.

UEFA në raste të tilla kur politika është përzierë në sport vepron me duar të hekurta dhe njësoj duhet të veprojë edhe tani. Rumunët përveç dënimit me të holla pritet t’iu mbyllet edhe stadiumi për një ose dy ndeshje ku ata luajnë ndaj Andorrës dhe Zvicrës. 
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing